Polscy przedsiębiorcy coraz częsciej doceniają e-learning

E-learning ma swoje zalety i wady. Co o nich sądzą specjaliści ds. szkoleń i jak często po nie sięgają?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polscy przedsiębiorcy coraz częsciej doceniają e-learning

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

9 paź 2014 10:36


Z raportu Obserwatorium Zarządzania pt. „Wykorzystanie Nowych Technologii w uczeniu” wynika, że ponad 65 proc. firm z 276 biorących udział w badaniu deklaruje, że najczęściej wybieraną przez nie formą szkoleń e-learningowych są nagrania audio i wideo. Zaraz za nimi plasują się webinaria wybierane przez prawie połowę respondentów (48 proc.). Ta tendencja ma się też utrzymać w 2014 roku.

Czytaj też: Dlaczego warto postawić na e-learning?

- Cieszy mnie dobry wynik webinariów w raporcie. Mogę chyba zaryzykować stwierdzenie, że firmy nauczyły się - lub nadal się uczą - że nie wystarczy prezentacja z tysiącem wypunktowań i odczytujący ją trener. E-learning wreszcie rozumiany jest szerzej niż platforma z kursami zdalnymi – komentuje wyniki badania Tomasz Jankowski, Metodyk e-learningu.

Słabo wypadły w badaniu szkolenia z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. M-learning w Polsce stanowi obszar, którego potencjał nie został jeszcze w pełni odkryty, mimo dynamicznego wzrostu użytkowników smartfonów i tabletów oraz rosnącego udziału młodszych pokoleń na rynku pracy.

Czytaj też: Siedem najważniejszych trendów w e-learningu

Coraz więcej szkoleń jest też obecnie opracowywanych i realizowanych przez pracowników firm – 42 proc. firm deklaruje, że tworzy treści szkoleniowe na miejscu, w odpowiedzi na konkretne potrzeby. Jest to duża zmiana w porównaniu do roku 2012, gdy szkolenia kupowane były głównie jako gotowe moduły.

W 2013 roku obserwowaliśmy również kurczenie się budżetów szkoleniowych, mimo wcześniejszych deklaracji, że budżet na szkolenia będzie wzrastał. Dlatego też firmy zaczęły poszukiwać optymalizacji kosztów. Jedną z głównych zalet e-learningu są niższe koszty tworzenia i realizacji szkoleń. Zauważyło to 38 proc. badanych firm. Dlatego skierowały swoją uwagę na tę formę uczenia w większym stopniu niż w latach poprzednich - mówi autorka raportu Marta Mazur z Obserwatorium Zarządzania.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

julamedia.pl 2014-10-10 11:03:00

Nie wiem z jakich szkoleń e-learningowych korzystałeś/aś do tej pory, ale nie uważam żeby te szkolenia były gorsze od szkoleń tradycyjnych. Niestety nie każde szkolenie dostępne online to e-learning. Równie dobrze można powiedzieć, że szkolenia z EFS to ściema, zmarnowanie czasu i pieniędzy. Według mnie to właśnie dotowane szkolenia z UE sprawiają, że pracodawcy z niedowierzaniem podchodzą w ogóle do szkoleń. Na szczęście co raz więcej jest takich, którzy rozumieją że dzięki e-learningowi można odbyć np. szkolenia okresowe z BHP czy szkolenia zawodowe respektowane przez różne Urzędy np. Inspekcje Pracy. Skoro oni je honorują to czemu uważać je za gorsze?

Realny 2014-10-09 17:57:01

E-learning, to totalna ściema zero korzyści dodanych dla pracowników. Szkolenia nie są respektowane przez innych pracodawców, można co najwyżej zobaczyć uśmiech na ustach nowego pracodawcy i odpowiedź, że takie szkolenia zupełnie go nie interesują a papierek po takim szkoleniu, to w ubikacji można użyć. E-learning to ucieczka przed szkoleniami wnoszącymi wartość dodaną i przede wszystkim oszczędzanie kosztów, mamienie pracowników szkoleniami na które pracodawcy, tak naprawdę nie patrzą, jak chcesz rozśmieszyć nowego pracodawcę, to pokaż mu listę odbytych szkoleń w tym systemie