wnp.pl

Połowa prac naukowych dostępna za darmo

0 0
Połowa prac naukowych dostępna za darmo

Ogólnoświatowe wysiłki, aby bezpłatnie, powszechnie udostępniać wyniki badań naukowych (tzw. „otwarty dostęp”), przyniosły nadspodziewane rezultaty - stwierdza Komisja Europejska.

W opublikowanej dziś analizie stwierdzono, że otwarty dostęp osiąga apogeum. Bezpłatnie jest teraz dostępnych około 50 proc. publikacji naukowych opublikowanych w 2011 r. To niemal dwa razy więcej niż zakładano w poprzednich analizach.

Ten gwałtowny wzrost tłumaczy się lepszym opracowaniem metodologii i poszerzeniem definicji otwartego dostępu. Autorzy analizy szacują również, że dostępnych online jest ponad 40 proc. artykułów naukowych, których wyniki zweryfikowano i które zostały opublikowane na świecie w latach 2004-2011.

W analizie uwzględniono dane z UE i niektórych krajów sąsiadujących, a także z: Brazylii, Kanady, Japonii i Stanów Zjednoczonych. Bezpłatnie dostępna jest większość artykułów w dziedzinach nauk i technologii ogólnych, badań biomedycznych, biologii oraz matematyki i statystyki. Otwarty dostęp jest natomiast najbardziej ograniczony w dziedzinach nauk: społecznych i humanistycznych, nauk stosowanych, inżynierii i technologii.

KE podkreśla, że otwarty dostęp do wyników badań naukowych sprzyja rzetelniejszej i efektywniejszej nauce, jak również innowacjom w sektorze publicznym i prywatnym. Został on uznany za jeden z głównych sposobów poprawy rozpowszechniania wiedzy, a tym samym ułatwienia innowacji w Europie.

Dlatego też otwarty dostęp będzie obowiązkowy dla wszystkich publikacji naukowych, które opracowano przy wsparciu z programu "Horyzont 2020" (unijny program finansujący badania i innowacje na lata 2014-2020), podkreśla KE.

Dzisiaj opublikowano również inne raporty sporządzone na zlecenie KE przez biuro Science-Metrix, a dotyczące polityki otwartego dostępu oraz kwestii otwartego dostępu do danych.

Wynika z nich np., że większość z 48 głównych sponsorów badań uważa za akceptowalne obie podstawowe formy otwartego dostępu: otwarty dostęp do publikacji w czasopismach (określany jako model "złoty" i "hybrydowy") oraz samodzielną archiwizację (określaną mianem "zielonego" modelu).

Ponad 75 proc. sponsorów badań akceptuje okresy embargo, tj. zwłoki między publikacją a jej bezpłatnym udostępnieniem, wynoszące od sześciu do 12 miesięcy.

Z trzeciej z cyklu analizy wynika jednak, że obecnie realizowanych jest mniej strategii dotyczących otwartego dostępu do danych naukowych niż strategii otwartego dostępu do publikacji. Otwarty dostęp do danych pochodzących z badań naukowych ulega szybkim zmianom w środowisku, gdzie osoby prywatne, instytucje, rządy, organizacje nienastawione na zysk oraz firmy prywatne luźno ze sobą współpracują, budując infrastruktury oraz tworząc normy, prototypy i nowe modele biznesowe.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.