Połowa kandydatów zdała egzaminy na aplikacje prawnicze

- Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze zdała w tym roku połowa kandydatów - podało w poniedziałek Ministerstwo Sprawiedliwości w informacji o wstępnych wynikach sobotnich egzaminów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Połowa kandydatów zdała egzaminy na aplikacje prawnicze

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

30 wrz 2013 16:12


Uprawnionych do egzaminów było ok. 11 tys. osób, ale ostatecznie przystąpiło do nich około 10,7 tys. osób. Zdało ok. 5360 osób i właśnie te osoby będą mogły rozpocząć w styczniu wybraną aplikację: adwokacką, radcowską, notarialną lub komorniczą.

Ministerstwo Sprawiedliwości podało wstępne wyniki egzaminów na podstawie rozmów telefonicznych z przewodniczącymi poszczególnych komisji egzaminacyjnych. Wynika z nich, że egzamin na aplikację adwokacką zdało ok. 53 proc., czyli ok. 2200 osób, egzamin na aplikację radcowską - ok. 46,5 proc., czyli ok. 2400 zdających, egzamin na aplikację notarialną - ok. 35 proc., czyli ok. 270 osób, a egzamin na aplikację komorniczą - ok. 74,5 proc., czyli ok. 490 zdających.

Czytaj też: Zawód prawnika nie daje już ani prestiżu, ani dużych pieniędzy

Przewodniczący komisji poinformowali, że kandydaci kończyli rozwiązywanie testów sporo przed czasem - pierwsze osoby oddały testy w pierwszej godzinie trwania egzaminu - a po dwóch i pół godzinach przeznaczonych na rozwiązanie testów na sali pozostało niewielu zdających.

Osoby, które uzyskały z egzaminu minimum 100 punktów, będą mogły w ciągu dwóch lat od dnia doręczenia im uchwały o wyniku egzaminu złożyć wniosek o wpis na listę aplikantów i zacząć wybraną aplikację.

Spośród ok. 10 700 osób, które przystąpiły w tym roku do egzaminów, ok. 9300 zdających stanowili kandydaci na aplikantów adwokackich i radcowskich. Z danych MS wynika, że w tym roku nieznacznie wzrosła liczba kandydatów na aplikację adwokacką i komorniczą, natomiast mniej niż w latach poprzednich było chętnych na aplikacje: radcowską i notarialną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.