Politechnika Warszawska, studia: Rusza nowy, przyszłościowy kierunek - druk 3D. Rekrutacja do 30 września 2016 r.

0 0
Politechnika Warszawska, studia: Rusza nowy, przyszłościowy kierunek - druk 3D. Rekrutacja do 30 września 2016 r.
Przykład wydruków 3D (fot.mat.pras.)

• Ruszyły zapisy na jedne z nielicznych studiów podyplomowych z projektowania i druku 3D w Polsce.
• Od jesieni ten innowacyjny kierunek dołącza do swojej oferty Politechnika Warszawska.
• To odpowiedź na zwiększające się zapotrzebowanie biznesu na wiedzę z obszaru tej dynamicznie rozwijającej się i przyszłościowej technologii.

Druk 3D to jedna z najbardziej przyszłościowych technologii dzisiejszego świata, znajdująca zastosowanie w wielu branżach – od medycyny i biomechaniki, przez motoryzację czy lotnictwo, po sztukę i design. Potwierdzają to prognozy rynkowe – w samych Stanach Zjednoczonych wartość rynku druku 3D w ciągu najbliższych lat ma wzrosnąć trzykrotnie, a zagraniczne oferty pracy dla inżynierów coraz częściej zawierają wymagania wiedzy w tej dziedzinie. Również w Polsce druk 3D wskazywany jest jako jeden z priorytetowych obszarów gospodarki, na którym koncentrować się mają nakłady na badania i innowacje.

Technologia przyszłości coraz chętniej używana

Jak szacuje amerykański raport "3D Printing: The Next Revolution in Industrial Manufacturing", rynek druku 3D – tylko w Stanach Zjednoczonych – w ciągu najbliższych 4 lat wzrośnie trzykrotnie, aby osiągnąć w 2020 roku rekordową wartości 21 mld dolarów. Kolejne doniesienia o zastosowaniu tej technologii są potwierdzeniem optymistycznych prognoz.

Czytaj też: Jakie studia wybrać by mieć pracę?

Druk 3D okazuje się przydatny w bardzo wielu dziedzinach życia. I tak naukowcy z amerykańskiego Centrum Medycznego Wake Forest wydrukowali w tym roku żywe tkanki, w tym ludzkie ucho. Coraz częściej drukowane są także protezy czy implanty, a firmy motoryzacyjne drukują w 3D podzespoły do swoich samochodów. Na wydrukowanych trójwymiarowych modelach testowane są rozwiązania stosowane na stadionach w Katarze, szykowanych na piłkarskie Mistrzostwa Świata w 2022 roku.

Drukowanie koła zębatego w technologii 3D (fot.mat.pras.)
Drukowanie koła zębatego w technologii 3D (fot.mat.pras.)

W końcu – o czym mówiły media na całym świecie, dzięki technologii druku 3D poszkodowany w pożarze żółw Freddy dostał nowy pancerz.

- Nie ma wątpliwości, że druk 3D należy do najbardziej perspektywicznych technologii dzisiejszego świata. Znajduje swoje zastosowanie w bardzo wielu obszarach – od medycyny i biotechnologii, przez motoryzację czy lotnictwo po sztukę i design – mówi dr inż. Michał Kowalik, kierownik studiów podyplomowych Akademia 3D na Politechnice Warszawskiej. – Poszerzające się spektrum zastosowań wywołuje rosnącą potrzebę rynku pracy i biznesu na odpowiednio wykształconych w tym kierunku pracowników i przedsiębiorców. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest nowa oferta studiów podyplomowych naszej uczelni – dodaje.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.