Polacy znają świetnie angielski. Znaleźli się w czołówce rankingu EF EPI

Polacy uplasowali się na szóstej pozycji, wyprzedzają nas tylko kraje skandynawskie oraz Holandia - wynika z najnowszego raportu EPI badającego znajomości języka angielskiego w 63 krajach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy znają świetnie angielski. Znaleźli się w czołówce rankingu EF EPI

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

19 lis 2014 9:12


Wyniki badania EF English Proficiency Index są bardzo optymistyczne dla Polski, wyprzedziły nas jedynie kraje skandynawskie oraz Holandia, za plecami zostawiliśmy państwa takie jak Niemcy czy Szwajcaria. Regionami z najniższą znajomością języka angielskiego są nadal Afryka Północna oraz kraje środkowowschodnie.

Czytaj też: Bez angielskiego ani rusz. To konieczność, jeśli chce się znaleźć dobrą pracę

Państwa z czołówki rankingu odnotowały wzrost znajomości języka angielskiego, podczas gdy państwa, które odnotowały kiepskie wyniki znajdują się w stagnacji lub wręcz odnotowały straty w porównaniu do poprzednich edycji rankingu.

Raport pokazuje również, że znajomość języka angielskiego pozostaje kluczowym wskaźnikiem konkurencyjności gospodarczej danego kraju, zauważalna jest silna korelacja między poziomem znajomości języka angielskiego i dochodami, jakością życia czy łatwością prowadzenia działalności gospodarczej i handlu międzynarodowego. Te korelacje wykazują wysoką stabilność na przestrzeni ostatnich lat.

Czytaj też: Polacy mówią po angielsku? Niezupełnie...

- Język angielski jest potężnym narzędziem wymiany zawodowej, kulturowej czy gospodarczej. Ranking EF EPI zainspirował dyskusję o znaczeniu nauki języków na całym świecie. Osobiście jestem bardzo zadowolony z rosnącej pozycji naszego kraju – mówi Piotr Majdan, odpowiedzialny za działania Education First w Polsce.

Polska odnotowała awans z miejsca 8 na miejsce 6, co plasuje ją w ścisłej czołówce znajomości języka angielskiego na świecie. Natomiast krajami, które najlepiej posługują się językiem angielskim są nadal kraje skandynawskie, na pierwszym miejscu uplasowała się Dania.

Co ciekawe, kobiety posługują się językiem Szekspira lepiej niż mężczyźni praktycznie we wszystkich badanych krajach.

Pierwsza dziesiątka państw posługujących się językiem angielskim to kraje europejskie. Znajomość języka angielskiego w tej części świata jest dużo wyższa niż w przypadku innych regionów i z roku na rok odnotowuje wzrosty. Z kolei w krajach azjatyckich istnieje duże zróżnicowanie jeśli chodzi o poziom znajomości języka angielskiego, od bardzo wysokiego po bardzo niski.

Prawie wszystkie Państwa Ameryki Łacińskiej, Środkowego Wschodu czy Afryki Północnej cechuje niska lub bardzo niska znajomość języka angielskiego. Argentyna, Dominikana czy Zjednoczone Emiraty Arabskie wyróżniają się wyższą znajomością języka, znacznie wyprzedzając państwa w swoich regionach.

* Badanie przeprowadzono w 63 krajach na grupie ponad 750 tys. osób powyżej 18 roku życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.