Polacy nie gęsi i na językach obcych zarabiają

0 0
Polacy nie gęsi i na językach obcych zarabiają
Język obcy jest nie tylko dodatkowym atutem, ale ma istotny wpływ na wynagrodzenie pracownika (Fot. fotolia)

Związek pomiędzy zarobkami i znajomością języków to nie tylko prawo rynku pracy, ale i realna relacja, która wpływa na możliwość ekspansji, dywersyfikacji i rozwoju firmy.

Nowe obszary działalności od zawsze pociągały za sobą nowe oczekiwania wobec pracowników. Osoby ze znajomością języka angielskiego w ciągu ostatnich 25 lat były niezwykle cenne na rynku pracy, co miało silne odbicie w ich wynagrodzeniu. Stawiając tezę, że i dziś znajomość języków obcych ma wpływ na wynagrodzenie, trudno o pomyłkę. Czymś innym jest jednak postawienie tak ogólnej tezy, a czymś innym analiza wpływu znajomości języków obcych na wynagrodzenie.

Czytaj też: Te języki liczą się na rynku pracy

Jak pokazują wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2013, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak, 48 proc. ankietowanych deklaruje znajomość co najmniej jednego języka obcego, a 8 proc. więcej niż jednego.

Wysokość pensji a język obcy

Co nie powinno dziwić, od lat najpopularniejszym wśród języków obcych jest język angielski. Jak zatem kształtują się zarobki u pracowników ze znajomością tego języka? W sektorze usług dla biznesu komunikatywna znajomość angielskiego przekłada się na średnią pensję w wysokości 3500 złotych brutto. Dobra znajomość kształtuje średnie wynagrodzenie na poziomie 4000 złotych. Dopiero biegłe posługiwanie się angielskim znacząco wpływa na pensję, która w tym sektorze wynosi 5600 złotych.

Czytaj też: Praca w sektorze BPO się opłaca. Zwłaszcza jeśli zna się języki obce

Warto zauważyć, że ponad 25 proc. zatrudnionych pobiera wynagrodzenie wynoszące ponad 9000 złotych. Podobnie wygląda korelacja wynagrodzeń i znajomości języka angielskiego w sektorze usług dla ludności. Również tutaj, dopiero bardzo dobra znajomość języka wpływa na znaczny wzrost pensji, która wynosi średnio ponad 6000 złotych. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku innych popularnych języków.

Znajomość języka francuskiego w stopniu komunikatywnym skutkuje średnią zarobków dla osób posługujących się tym językiem do ponad 4300 złotych. Dobra i bardzo dobra znajomość to średnia gratyfikacja na poziomie 5000 i 6000 złotych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • Nie byłem świadomy, że aż tyle można zyskać znając dobrze język angielski. Pozostaje się go nauczyć i dobrze negocjować wynagrodzenie. Moja żona korzystała ostatnio z kursu metodą Emila Krebsa (Krebsmethod.com czy jakoś tak) i chyba jeszcze gdzieś leży płyta. Nie zaszkodzi spróbować.
  • W tytule artykułu widnieje błąd, ewidentnie świadczący o niezrozumieniu treści Krótkiej rozprawy M. Reja. Wyraz "gęsi" nie jest w niej bowiem uzyty w znaczeniu rzeczownikowym, ale jako przymiotnik odnoszacy się do rzeczownika "język" ("gęsi" język oznaczal łacinę).

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.