Polacy marnują się na studiach, bo nie pracują w zawodzie. Jak to zmienić?

0 0
Polacy marnują się na studiach, bo nie pracują w zawodzie.  Jak to zmienić?
fot. fotolia

Ponad połowa Polaków nie pracuje na stanowisku zgodnym z ukończonym kierunkiem kształcenia.

Czy warto studiować? Jak wynika z badania "Barometr Rynku Pracy" Work Service, tylko 32 proc. zapytanych Polaków deklaruje, że zajmowane przez nich stanowisko pracy jest całkowicie zgodne z profilem zdobytego wykształcenia, co szósta osoba podkreśla, że praca i nauka pokrywają się tylko częściowo, a aż 53 proc. twierdzi, że to, czym obecnie zajmuje się zawodowo nie ma nic wspólnego z ukończonymi przez nich studiami.

O tym że wykształcenie kierunkowe pomaga w pracy - paradoksalnie - najlepiej zdają sobie sprawę, ci którzy... go nie mają (co jeszcze bardziej wzmacnia przekaz) Jak wynika z badania Work Service, większość osób z wykształceniem humanistycznym (93 proc.) uważa, że kierunek wykształcenia zgodny z profilem stanowiska pracy, o które ubiega się kandydat, stanowi atut w procesie rekrutacyjnym.

Największy odsetek respondentów, którzy są zdania, że kierunkowe wykształcenie nie pomaga w zdobyciu nowej pracy, jest wśród absolwentów takich kierunków jak: ekonomia, marketing zarządzanie – aż 34 proc.

Czytaj też: Czy studia są coś warte?

- Z punktu widzenia pracodawcy te wyniki nie stanowią dużego zaskoczenia. W Polsce mamy duży problem z niedostosowaniem edukacji do wymogów rynku pracy. Obecnie na rynku powstają nowe zawody, które nadal ciężko odnaleźć w ofercie edukacyjnej polskich uczelni - komentuje Olgierd Bałtaki, dyrektor HR w Samsung Electronics Poland Manufacturing.

- Badania wykazują też, że aż 46 proc. studentów uczelni wyższych deklaruje, iż realizowany przez uczelnie program nie zawiera wszystkich treści koniecznych do podjęcia pracy w zawodzie, a aż 70 proc. Polaków wybiera kierunki edukacji nieadekwatne do potrzeb rynku pracy - dodaje Bałtaki.

Przyszłością jest zatem tworzenie dualnego systemu studiów, popularnego już w Europie Zachodniej. Student pół tygodnia spędza na nauce teoretycznej, natomiast w kolejne dni przyswaja umiejętności praktyczne u pracodawcy. Tak jest np. w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Jak opowiada Zdzisława Dacko-Pikiewicz, rektor uczelni, już od pierwszego dnia studiów realizowany jest program „3 dni studiujesz, 2 dni pracujesz”. Studenci przez 3 dni w tygodniu uczestniczą w zajęciach, a przez kolejne 2 dni mogą zdobywać doświadczenie zawodowe.

W Dąbrowie Górniczej już od pierwszego semestru każdy student odbywa cykl szkoleń, m.in. z zakresu komunikacji interpersonalnej, budowania zespołu, obsługi klienta czy negocjacji. Kolejnym etapem są szkolenia stworzone wspólnie z agencjami doradztwa zawodowego i pracodawcami, mające na celu przygotowanie studenta do pracy i funkcjonowania w realiach życia gospodarczego.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Ale mimo wszystko postrzeganie studiów tylko z perspektywy bezpośredniej przekładalności na zawód trochę upraszcza ich właściwości. Rzetelne studiowanie na interesującym nas kierunku rozwija umysł i osobowość- co ma jakieś znaczenie niezależnie od wykonywanej później działalności. Potrzeba tu jakiegoś złotego środka

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.