Pokolenie Y. My, innowacyjni!

0 0
Pokolenie Y. My, innowacyjni!

Blisko jedna czwarta Polaków w wieku od 20 do 35 lat postrzega siebie jako innowacyjnych. Z pozostałej reszty prawie połowa także określa siebie w ten sposób, ale mniej stanowczo.

Grupą oceniającą się najwyżej pod kątem innowacyjności są mężczyźni z wykształceniem ścisłym (30-35 lat). W badaniu Millward Brown „Młodzi Polacy o znaczeniu nauki i innowacyjności” przyznali, że są gotowi zaangażować swój czas i wysiłek by efektywnie korzystać z innowacyjnych produktów.
 
84 procent ankietowanych nawet zmieni swoje przyzwyczajenia, aby nie trzymać się dotychczasowych schematów. Wobec 11 procent, którzy nie są gotowi do takich zmian.
 
- Pokolenie Y, nazywane generacją Millenials, to opiniotwórcza grupa ludzi w wieku od 20 do 35 lat. Są otwarci na innowacyjne rozwiązania, dostrzegają konstruktywną wartość nauki - mówi dr Izabella Anuszewska, dyrektor Działu Badań Millward Brown.
 
Dodaje, że Millenials cenią osiągnięcia naukowe za bardzo konkretny i użytkowy wkład, jaki wnoszą w życie.
 
Największe znaczenie dla pokolenia Y mają postępy w medycynie, elektronice i informatyce. Ale przyszłość ich zdaniem należy do genetyki, biotechnologii, automatyki i robotyki. 
 
Ich zdaniem w wymiarze społecznym innowacyjne produkty ułatwiają kontakty międzyludzkie (40 proc. ) i przyczyniają się do rozwoju gospodarczego (36 proc.). Umożliwiają postęp cywilizacyjny oraz rozwój jednostki - intelektualny, osobisty.
 
Ich wagę podkreśla odpowiednio 44 i 42 proc. respondentów. Uważają oni, że w badania naukowe powinno najbardziej angażować się państwo (36 proc.), organizacje międzynarodowe, na przykład Unia Europejska (27 proc.), oraz firmy (18proc.). 
 
– Wyniki badania generalnie mogą dać powody do zadowolenia – mówi prof. Witold Orłowski, ekonomista. – Młodzi Polacy rozumieją znaczenie, jakie ma i będzie miała w ich życiu nauka – i wiążą z tym znaczne oczekiwania. Deklarują się przy tym jako osoby nastawione innowacyjnie, chętnie korzystające z nowych możliwości. Lekki zgrzyt wiąże się tylko z finansami. Jako źródło finansowania badań wymieniane jest przeważnie państwo i instytucje międzynarodowe, co w Polsce oznacza w praktyce Unię Europejską. Rzadziej firmy, a przecież to nie państwo ma i będzie miało w świecie prawdziwe pieniądze na badania, tylko sektor prywatny.

Badanie „Młodzi Polacy o znaczeniu nauki i innowacyjności” zostało zrealizowane w czerwcu 2013 na zlecenie Bayer przez Millward Brown wśród młodych Polaków (20-35 lat, N=600). Patronat honorowy objęli: minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz rektor Politechniki Warszawskiej.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.