Pokolenie Y: Czego wymagają od staży i praktyk?

Przedstawiciele nie mających pozytywnej opinii wśród pracodawców igreków w badaniu określili, jak postrzegają siebie i czego oczekują od firm.


REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pokolenie Y: Czego wymagają od staży i praktyk?

PODZIEL SIĘ


Autor: ZF

25 sie 2015 4:00


Z ankiety przeprowadzonej w maju br. w ramach kampanii świadomościowej „#jestemYgrekiem. Nie jestem leniem”, wynika, że młodzi dużo wymagają od korporacji przyjmujących ich na praktyki . 

Igreki chcą zdobywać wiedzę i nowe umiejętności

Z ponad 1600 studentów poddanych badaniu zdecydowana większość walor edukacyjny stażu określiła za najbardziej wartościowy. Aż dla 94 proc. ankietowanych było bardzo ważne lub ważne to, jak wielu nowych rzeczy się nauczą i ile doświadczenia zdobędą. 

Wyznaczniki dobrego stażu według studenta

Oprócz możliwości zdobycia wiedzy i nowych umiejętności igrekom zależało też na wysokiej jakości przeprowadzania praktyk – od rozpoczęcia do zakończenia programu.

Czytaj też: Są Igrekami, a nie leniami. Czas zmienić obraz pokolenia Y

Badanie wykazało, że dla młodych stażystów ważne jest, aby program praktyk i zakres obowiązków był jasno zdefiniowany, a pisemna umowa spisana zaraz po rozpoczęciu stażu. Istotne dla praktykantów było też odpowiednio przygotowane miejsce pracy, wyznaczony mentor udzielający ciągłego, konstruktywnego feedbacku oraz po ukończeniu programu potwierdzenie realizacji praktyk na piśmie. 

Czy wynagrodzenie za staż ma znaczenie?

Otrzymywanie wynagrodzenia za pracę aż 52 proc. ankietowanych określiło za bardzo ważne. Co istotne, informowanie o tym, czy praktyki będą płatne, czy nie, już na etapie ogłoszenia, 82 proc. igreków określiło za element oferty, który ich interesuje. Skuteczność takiej informacji oceniono równie wysoko. 

Czytaj też: Praktyki dla absolwentów szkół wyższych będą płatne. Ile zarobią praktykanci?

Jak igreka postrzega on sam

Ankietowani zostali również poproszeni o wyróżnienie najlepszych cech swojego pokolenia, cenionych według nich na rynku pracy. Trzy wartości zaznaczane przez nich najczęściej to wielozadaniowość, mobilność oraz doskonałe opanowanie nowoczesnych technologii.

O tym, że igreki chcą się kształcić, świadczy również fakt, że aż 91 proc badanych potwierdziło, że staże i praktyki ułatwiają wejście na rynek pracy. Jeśli chodzi o czas trwania stażu, połowa studentów określiła 1-3 miesięcy za optymalny. Tylko 1 proc. uważał, że wystarczy mniej niż miesiąc praktyk.

Powszechnie jednak igreki uchodzą za leniwych, pozbawionych pasji i chęci do działania. Kto więc ma rację, a kto się myli?

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Dyrektor 2015-08-31 14:02:47

Przyjmowałem na staż i praktyki studentów z lubelskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji. Wymagałem od nich tego samego co od swoich etatowych pracowników. Ci na stażu za efektywność dostawali premie motywujące. Pracowali chętnie i dziękowali moim pracownikom, że poświęcają im swój czas i uczą ich dosłownie życia zawodowego, szczególnie jeśli staż w mojej firmie był dla studentów pierwszą poważną pracą. Nie ma sensu uczyć ich złudzeń, że praca nie wymaga od nich odpowiedzialności. To dorośli ludzie i lepiej jak zobaczą jak naprawdę wygląda praca na etacie już podczas stażu, żeby nabrać pracowitości i do pracy zawodowej zwyczajnie dojrzeć. Przewinęło się w mojej firmie około 30 studentów z WSPA. Na dłuższy staż co roku braliśmy po 2-3 osoby. Na zaliczeniowe praktyki różnie, często 5-6 osób, ale na krótszy okres czasu. Kilku najlepszych studentów zostało na stałe i są nadal zatrudnieni. Dostali umowy na pełny etat i teraz zdarza się, że sami uczą przychodzących studentów wymieniając się doświadczeniami.