Podpisano porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego

- Jestem przekonana, że to porozumienie przyczyni się do realnego rozwoju kształcenia zawodowego - powiedziała dzisiaj (23 stycznia) minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska. Wraz z ministrami gospodarki, pracy i polityki społecznej oraz skarbu podpisała międzyresortowe porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Podpisano porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

23 sty 2015 18:45


W podpisanym dzisiaj dokumencie ministrowie zobowiązali się do współpracy na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego dostosowanego do potrzeb pracodawców, lokalnych rynków pracy oraz nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki. Ich działania mają na celu m.in. upowszechnianie oraz rozwój współpracy szkół i pracodawców w kształceniu zawodowym oraz zwiększenie zaangażowania pracodawców w praktyczną naukę zawodu. Współpraca będzie dotyczyła m.in. aktywizowania szkół zawodowych do dostosowywania prowadzonego przez nie kształcenia ogólnego i zawodowego do potrzeb nowoczesnej gospodarki oraz aktywizowania pracodawców do włączania się w proces kształcenia zawodowego w zasadniczych szkołach zawodowych, technikach i szkołach policealnych, które może polegać np. na:

- udziale w ramach obowiązującego prawa w formułowaniu podstaw programowych dla zawodów;- opracowywaniu dokumentacji programowej we współpracy ze szkołami; - przyjmowaniu uczniów na praktyczną naukę zawodu, w szczególności na praktyki zawodowe; - udziale w ramach obowiązującego prawa w egzaminach potwierdzających kwalifikacje w zawodzie oraz tworzeniu zadań egzaminacyjnych; - pomocy uczniom szkół zawodowych w nabywaniu dodatkowych nieobjętych programem szkolnym, a przydatnych w przedsiębiorstwach umiejętności i uprawnień zawodowych; - pomocy nauczycielom ze szkół zawodowych w aktualizowaniu i doskonaleniu ich kompetencji zawodowych;

- Wszyscy będziemy działać na rzecz szkolnictwa zawodowego. Bardzo mi zależy, aby je odbudować szkolnictwa zawodowego. W tej chwili jest zapotrzebowanie, aby młody człowiek miał fach w ręku. Dobry dyplom wyższej uczelni nie spełnia już wszystkich oczekiwań - dodała szefowa MEN.

Podpisanie Porozumienia poprzedziło spotkanie z kuratorami oświaty oraz przedstawicielami specjalnych stref ekonomicznych. Zaprezentowano na nim przykłady dobrych praktyk współpracy pracodawców ze szkołami zawodowymi, przygotowane przez trzy specjalne strefy ekonomiczne: pomorską, kamiennogórską i łódzką.

Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska rok szkolny 2014/2015 został ogłosiła "Rokiem Szkoły Zawodowców". W ramach tej inicjatywy podjęto już konkretne działania, których celem jest dalsze podnoszenie jakości kształcenia zawodowego.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.