Podlaskie: 25 mln zł na kompetencje potrzebne na rynku pracy

Na naukę języków obcych, matematyki, informatyki, wyposażenie pracowni czy podnoszenie kwalifikacji przez nauczycieli przeznaczono w Podlaskiem 25 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Podlaskie: 25 mln zł na kompetencje potrzebne na rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

27 wrz 2016 15:48


Wnioski o dotacje można składać do 7 października w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.

O dotacje mogą się starać nie tylko organy prowadzące szkół publicznych jak i niepublicznych, ale też inne podmioty - z wyjątkiem osób fizycznych - np. instytucje naukowe czy organizacje pozarządowe.

Pieniądze są przeznaczone na wspieranie takich kompetencji kluczowych i umiejętności, które są niezbędne na rynku pracy, potrzebne do samorealizacji, rozwoju osobistego, do integracji społecznej czy bycia aktywnym obywatelem. Kompetencje te wskazują instytucje unijne - wyjaśniła dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Elżbieta Romańczuk.

Wicemarszałek województwa podlaskiego Anna Naszkiewicz dodaje, że chodzi np. o naukę języków obcych, zajęcia matematyczne, informatyczne oraz "postaw i umiejętności takich jak kreatywność, przedsiębiorczość czy umiejętność pracy w grupie".

Pieniądze w konkursie są również przeznaczone m.in. na doskonalenie umiejętności nauczycieli, projekty, których efektem ma być większe wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w nauczaniu różnych przedmiotów, nauczanie matematyki oraz przedmiotów przyrodniczych metodą eksperymentu.

To drugi taki konkurs z bieżącej edycji Regionalnego Programu Operacyjnego. 22,3 mln zł pochodzi z UE, a 2,6 mln zł z budżetu państwa. Pierwszy konkurs był ogłoszony w 2015 r. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże. "Wpłynęło 206 projektów o łącznej wartości ponad 115 mln zł. Zarząd województwa podlaskiego podjął decyzję o zwiększeniu alokacji z 16 do 42 mln zł. Trwa jeszcze ocena wniosków" - poinformowała Romańczuk.

Pieniądze wesprą nauczanie w szkołach na wszystkich poziomach edukacji szkolnej. Łącznie na wsparcie kształcenia ogólnego w szkołach w RPO województwa podlaskiego na lata 2014-2020 jest przeznaczonych 20 mln euro - poinformowała Elżbieta Romańczuk.

Podobał się artykuł? Podziel się!
RPO

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.