PKP Cargo i Politechnika Śląska będą razem kształcić specjalistów

Centrum Naukowo-Dydaktyczne Transportu Kolejowego to wspólna inicjatywa PKP Cargo i Politechniki Śląskiej. Nowo powstała jednostka w Sosnowcu Maczkach zajmie się kształceniem młodych inżynierów-specjalistów branży kolejowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PKP Cargo i Politechnika Śląska będą razem kształcić specjalistów

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

21 paź 2015 10:34


Współpraca PKP Cargo z Politechniką Śląską obejmuje obszary badawczy, edukacyjny i kadrowy. To wyjście na przeciw potrzebom branży oraz przykład współdziałania biznesu i środowiska naukowego na rzecz wypracowania dobrych praktyk służących rozwojowi.

Takie rozwiązanie coraz częściej stosowane jest przez firmy, którym zależy na wysoko wykwalifikowanych kadrach. Działalność Centrum ma przyczynić się do wzrostu konkurencyjności przewozów szynowych w Polsce i uatrakcyjnić ofertę kształcenia na kierunku transport kolejowy.

Kierunek obejmować będzie szeroką tematykę związaną z kolejnictwem, umożliwiając zdobycie wiedzy specjalistycznej. Absolwenci przygotowani będą do pracy inżynierskiej w biurach projektowych środków transportu i infrastruktury kolejowej, przedsiębiorstwach eksploatacji, zakładach obsługowo-naprawczych oraz w jednostkach organizacyjnych związanych z logistyką i spedycją.

Czytaj też: Politechnika Śląska będzie nowocześnie kształcić kolejowe kadry

Doświadczenie jest niezbędnym uzupełnieniem wiedzy teoretycznej, dlatego zawarta umowa przewiduje ofertę półrocznych staży w PKP Cargo dla najlepszych studentów Centrum. W zależności od zapotrzebowania, przewoźnik będzie również otwarty na zatrudnianie absolwentów kierunku transport kolejowy.

Staż dla najlepszych

- Współpraca PKP Cargo z Politechniką Śląską przyniesie obopólne korzyści. Zaoferujemy studentom perspektywiczny kierunek studiów, po którym znajdą pracę w ciekawej branży. Obecnie na rynku mamy do czynienia z zanikaniem zawodów związanych z koleją. Stąd nasze zaangażowanie w przygotowanie atrakcyjnego programu nauczania i wsparcie w postaci staży dla najlepszych studentów. Stworzone wspólnie Centrum Naukowo-Dydaktyczne Transportu Kolejowego pozwoli nam wyksztacić nowe pokolenie specjalistów – mówi Łukasz Strączek, dyrektor zarządzający ds. strategii i organizacji grupy PKP Cargo.

Siedziba Centrum mieścić się będzie w budynku dworca kolejowego w Sosnowcu Maczkach, udostępnionego na ten cel przez PKP. Obiekt zostanie odrestaurowany i dostosowany do pełnienia funkcji dydaktycznych i badawczych. Centrum rozpocznie swoją działalność 1 września 2016 roku.

Prace nad nowymi technologiami

W ramach współpracy Politechnika Śląska oprócz roli dydaktycznej, będzie również zaangażowana wspólnie z PKP Cargo w projekty badawczo-rozwojowe, których efektem ma być wprowadzanie patentów i nowych technologii do przemysłu kolejowego.

W ostatnim roku PKP Cargo zainicjowało szeroko zakrojony program szkolenia nowych kadr trakcyjnych. Rocznie spółka zatrudnia i szkoli 500 nowych maszynistów i kandydatów do tego zawodu. Przygotowanie jednej osoby do samodzielnej pracy kosztuje nawet 100 tys. zł. PKP Cargo ponosi te koszty w całości. Każdy z kandydatów w trakcie szkolenia otrzymuje jednocześnie stałe wynagrodzenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.