Piotr Müller: Nie widzę większych zagrożeń dla kształtu ustawy. Konstytucja dla Nauki jest szansą dla uczelni

O Konstytucji dla Nauki, zapowiedzi wyższych wynagrodzeń dla nauczycieli akademickich czy kosztach zapowiadanych zmian rozmawiamy z Piotrem Müllerem, nowo powołanym wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Piotr Müller: Nie widzę większych zagrożeń dla kształtu ustawy. Konstytucja dla Nauki jest szansą dla uczelni

PODZIEL SIĘ


Autor: Katarzyna Domagała-Szymonek

7 lut 2018 6:00


  • Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z zapowiedziami, w lutym Sejm zajmie się Konstytucją dla Nauki.
  • Piotr Müller, który podczas styczniowej rekonstrukcji rządu objął tekę wiceministra nauki, przekonuje, że dokument zostanie przyjęty.
  • - Nie widzę większych zagrożeń dla kształtu ustawy. Natomiast oczywiste jest, że może ulec korektom - tak wiceminister odnosi się do słów premiera Morawickiego o konieczności wprowadzenia zmian w Ustawie 2.0. 

****

Zakładacie, że Konstytucja dla nauki wejdzie w życie w październiku 2018 roku. To realny termin?

Jak najbardziej. Liczymy, że w maju ustawa zostanie przedstawiona do podpisania prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Pamiętajmy, że uczelnie będą miały rok na dostosowanie się do nowych przepisów czy na przygotowanie statutów i regulaminów pracy.

Konstytucja to szansa dla uczelni…

Ogromna. Wreszcie w większym zakresie będą mogły decydować o tym, co dzieje się wewnątrz.

...Czy obietnice bez pokrycia? Większość pomysłów, jakie zostały w niej zapisane, wymaga dodatkowych nakładów. Sporych. Tymczasem nie ma jednoznacznych deklaracji ze strony rządu, że resort nauki otrzyma pieniądze na wszystko, co zaplanował.

Każda reforma wiąże się z dodatkowymi kosztami. Pamiętajmy, że w tym roku finansowanie nauki wzrosło o blisko miliard złotych. Z tych pieniędzy w części realizowane zostaną obietnice, które wynikają z ustawy. Ta część jest więc zabezpieczona. Myślę, że wszyscy w rządzie zdają sobie sprawę, że reforma jest kluczowym elementem realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

To jaki jest pełen koszt wprowadzenia w życie Konstytucji dla nauki?

Zakładamy, że przez najbliższe dziesięć lat każdego roku budżet na szkolnictwo wyższe i naukę powinien wzrastać o około 2,5-3 miliardy złotych. W tym zakresie cały czas zabiegamy o zgodę Ministerstwa Finansów i Rady Ministrów.

Nie wszyscy politycy są zgodni w kwestii rozstrzygnięć, jakie znalazły się w Konstytucji dla nauki. Między innymi premier Mateusz Morawiecki mówił, że zmiany są konieczne. Mimo to jest Pan optymistą co do jej przyjęcia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.