Pierwszy krok do rekrutacji na kierunek lekarski w Zielonej Górze

Polska Komisja Akredytacyjna pozytywnie zaopiniowała wniosek Uniwersytetu Zielonogórskiego dot. uruchomienia kierunku lekarskiego. Teraz ruch należy do ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego, które decyduje o tworzeniu nowych kierunków na uczelniach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pierwszy krok do rekrutacji na kierunek lekarski w Zielonej Górze

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 lis 2014 17:44


- Polska Komisja Akredytacyjna na posiedzeniu zajmowała się opiniowaniem wniosku Uniwersytetu Zielonogórskiego o nadanie Wydziałowi Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu uprawnień do prowadzenia kształcenia na kierunku lekarskim na poziomie jednolitych studiów magisterskich. Opinia jest pozytywna - powiedział senator, Stanisław Iwan.

Czytaj też: Dwie minuty spóźnienia i płacisz 2,5 zł kary. Taki list otrzymali lekarze

- Ta opinia będzie kluczowa dla ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego, które wydaje zgodę na utworzenie tego kierunku - powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

W powołanie na UZ kierunku lekarskiego zaangażowała się nie tylko uczelnia, ale i władze samorządowe regionu i miasta, a także parlamentarzyści. Do województwa należy Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze, który ma stać się bazą kształcenia przyszłych lekarzy i placówką kliniczną.

Rzeczniczka Uniwersytetu Zielonogórskiego, Ewa Sapeńko przekazała, że na razie uczelnia nie otrzymała opinii z PKA, ale z nieoficjalnych źródeł wynika, że jest ona pozytywna. Zaznaczyła, że to ważny, ale nie jedyny krok do otwarcia nowego kierunku, gdyż zgodę na to musi wydać ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego.

- Senat UZ kilka miesięcy temu podjął uchwałę ws. rekrutacji na . Zgodnie z nią będzie na nim 60 miejsc na 6-letnie studia stacjonarne. Taka jest propozycja uczelni, gdyż ostatecznie liczbę przyszłych studentów określi ministerstwo zdrowia, które partycypuje w kosztach edukacji przyszłych lekarzy. Pierwszy nabór ma odbyć się w przyszłym roku - dodała Sapeńko.

Czytaj też: Brakuje lekarzy rodzinnych. Dla młodych to zawód bez przyszłości

Wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego na zielonogórskiej uczelni trafił do ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego w lipcu br. Liczący 1,5 tys. stron dokument zawiera m.in. wykaz kadry, program kształcenia dotyczący każdego przedmiotu znajdującego się w programie studiów, sylabusy, wykaz infrastruktury, wykaz planowanych inwestycji, regulamin praktyk studenckich i umowy z jednostkami zewnętrznymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.