Pięć innowacyjnych projektów młodzieży ze wsparciem finansowym

Maszyna do szycia dla osób niepełnosprawnych, hodowanie roślin za pomocą ultradźwięków czy budowa bezprzewodowych robotów - to innowacyjne projekty uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, które otrzymały wsparcie w ramach programu "Odkrywcy diamentów" Politechniki Białostockiej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pięć innowacyjnych projektów młodzieży ze wsparciem finansowym

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AS

13 mar 2016 16:24


Celem programu jest - jak informuje uczelnia - umożliwienie i ułatwienie wybitnie utalentowanym młodym ludziom zaprezentowania swoich umiejętności z zakresu m.in. technologii, nauk ścisłych czy inżynierii. Wsparcie otrzymują zespoły uczniowskie, ale fundowane są też stypendia dla pojedynczych osób.

Jak powiedział rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis, "Odkrywcy diamentów" to sztandarowy program uczelni. Dodał, że tegoroczny budżet programu wynosi 200 tys. zł. W pierwszym rozdaniu dofinansowano pięć projektów na kwotę 27 tys. zł, które zespoły mogą przeznaczyć na zakup materiałów, przeprowadzenie badań czy doszkalanie się.

Jednym z wyróżnionych projektów jest projekt licealistów z II LO w Białymstoku, którzy badają skutki biologiczne działania ultradźwięków na wzrost i rozwój grochu. Tomasz Suprun i Aleksandra Mielniczuk, autorzy projektu, powiedzieli PAP Technologie, że na razie przeprowadzili eksperymenty i wyszło, iż ultradźwięk ma korzystny wpływ na hodowlę rośliny. Ich zdaniem taki sposób hodowli może być stosowany jako alternatywa dla nawozów. Pieniądze, które otrzymali w ramach programu, przeznaczą na badanie, jaki wpływ ultradźwięki mają na zdrowie człowieka.

Projekt uczniów z Technikum Elektrycznego z Białegostoku zakłada dostosowanie maszyny do szycia dla osób z niepełnosprawnością nóg. Jak mówiła podczas konferencji jedna z opiekunek projektu Irena Osiak, byłaby to możliwość dla osób niepełnosprawnych w rozwoju swoich umiejętności. Konstruktorzy - Izabela Kazberuk i Konrad Andrzejuk - mówili dziennikarzom, że chodzi o stworzenie maszyny, w której będzie ręczna możliwość regulacji obrotów tak, aby dwie dłonie mogły szyć. Jednak nie zdradzają szczegółów, bo wynalazek ma być zgłoszony na olimpiadę innowacyjności.

Dofinansowanie dla swojego projektu otrzymał też nauczyciel z białostockiego gimnazjum. Grzegorz Nowik mówił dziennikarzom, że chce zachęcać już młodych ludzi do konstruowania i szukania rozwiązań technologicznych. W ramach projektu powstaną bezprzewodowe roboty modułowe.

Program "Odkrywcy diamentów" realizowany jest przez Politechnikę Białostocką oraz podlaskich przedsiębiorców od dwóch lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.