Philips i Politechnika Śląska wspólnie utworzą centrum badawacze

0 0
Philips i Politechnika Śląska wspólnie utworzą centrum badawacze
Medycyna wraz z energetyką i technologiami ICT znalazła się w grupie tzw. inteligentnych specjalizacji, których celem jest rozwój wysokich technologii w województwie śląskim. (fot. Fotolia)

• W środę 3 lutego podpisano umowę o współpracy pomiędzy Politechniką Śląską a firmą Philips, której celem jest uruchomienie centrum badawczego.
• Głównym celem będzie tworzenie nowych technologii na potrzeby medycyny XXI wieku.
• Rada programowa rozpocznie pracę m.in. nad wskazaniem kierunków rozwoju wydziału inżynierii biomedycznej oraz kreowania ścieżki rozwoju kariery zawodowej pracowników.

List intencyjny o współpracy pomiędzy Wydziałem Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej a firmą Philips został podpisany w środę w Zabrzu. Dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej prof. Marek Gzik powiedział PAP, że bardzo istotnym punktem tej współpracy będzie m.in. "przygotowanie założeń do projektu Assist Med Sport Silesia" - powołania Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu przy Wydziale Inżynierii Biomedycznej.

"Jest to projekt, który wszedł na listę projektów kluczowych dla regionu, znalazł się również w kontrakcie terytorialnym jaki został podpisany pomiędzy rządem a władzami samorządowymi, Urzędem Marszałkowskim" - zaznaczył Gzik.

Dodał, że koszt projektu to ok. 90 mln zł. "Liczymy, że wspólnie z Philipsem uda nam się go zrealizować i dzięki temu powstanie centrum badawcze, którego głównym celem będzie tworzenie nowych technologii na potrzeby medycyny XXI wieku" - powiedział w środę.

Prof. Gzik poinformował, że obecnie projekt "jest recenzowany na poziomie krajowym". "Uzyskał opinię pozytywną, czekamy na ostateczne rozstrzygnięcie, a później przystąpimy wspólnie z Philipsem do rozmów. Można powiedzieć, że firma Philips zdeklarowała zainteresowanie by wspólnie to realizować" - podkreślił. "Mam nadzieję, że realizację projektu rozpoczniemy z początkiem 2017 roku" - dodał.

Projekt Assist Med Sport Silesia zakłada powołanie grupy, sieci nowoczesnych laboratoriów, które - jak zaznaczył dziekan - "mają wspomagać medycynę i sport".

Wstępne rozmowy w sprawie lokalizacji centrum badawczego zostały przeprowadzone.

Dziekan wydziału inżynierii biomedycznej poinformował, że uczelnia liczy na przychylność samorządu zabrzańskiego i będzie można rozbudować kampus Politechniki Śląskiej, który znajduje się na skrzyżowaniu ulic Roosevelta i de Gaulle'a.

Podpisanie umowy o współpracy z firmą Philips będzie również związane z powołaniem rady programowej, która rozpocznie pracę m.in. nad wskazaniem kierunków rozwoju naukowego wydziału inżynierii biomedycznej, kreowania ścieżki rozwoju kariery zawodowej pracowników, czy wpływu tej współpracy na jakość kształcenia.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.