Pedagog specjalny - kim był kiedyś, a kim jest dziś?

0 0
Pedagog specjalny - kim był kiedyś, a kim jest dziś?
fot. sxc.hu

Pedagogika specjalna coraz bardziej się rozwija, a rynek pracy poszukuje specjalistów z tej dziedziny. Jak kształtowało się postrzeganie niepełnosprawności i co za tym idzie, jak zmieniał się zawód pedagoga specjalnego?

Według danych GUS 18-20 proc. polskich uczniów z różnych przyczyn boryka się z trudnościami w uczeniu się. Szkoły i system edukacji muszą sprostać indywidualnym potrzebom edukacyjnym dzieci i młodzieży, które borykają się z problemami. Placówki muszą zadbać o minimalizację barier psychologicznych, mentalnych, edukacyjnych, ale także technicznych czy architektonicznych, które są dużym problemem dla dzieci niepełnosprawnych.

Niepełnosprawność a środowisko

Jakim podejściem powinien wykazać się pedagog specjalny? – Tego typu profesja to zawód dla ludzi z pasją nauczania, wychowywania i przede wszystkim niesienia pomocy. Podczas pracy z niepełnosprawnymi konieczne jest poświęcenie nie tylko swojego czasu i uwagi, ale także całkowite zaangażowanie – komentuje Justyna Leszka, dziekan Wyższej Szkoły Uni-Terra.

- Dopiero wtedy możliwe jest osiąganie sukcesów w wychowaniu i nauczaniu dzieci i młodzieży niepełnosprawnej - dodaje.

Czytaj też: Pomysły ZNP na zmniejszenie bezrobocia wsród nauczycieli

Niepełnosprawność sama w sobie jest ogromnym wyzwaniem zarówno dla dotkniętego nią dziecka, jak i jego rodziny. – Dodatkowo poczucie odrębności zwiększane jest przez społeczeństwo, które tworzy bariery społeczne, ekonomiczne, prawne czy organizacyjne. W dużej mierze to otoczenie niepełnosprawnej osoby decyduje o tym czy będzie ona włączona do życia społecznego i czy będzie funkcjonowała bez większych trudności – mówi dziekan.

Jak kształtowało się postrzeganie niepełnosprawności? Szeroko rozumiane zmiany cywilizacyjne na przestrzeni wieków znacząco wpłynęły na edukację dzieci i młodzieży również niepełnosprawnej. Początkowo były one izolowane i sytuowane na marginesie życia społecznego.

Dopiero w XX wieku nastawienie do problemu niepełnosprawności uległo zmianie i zaczęto dążyć do pomocy, intensywnej opieki, rehabilitacji, edukacji, nauki samodzielności oraz integracji społecznej osób niepełnosprawnych.

Czytaj też: Niepełnosprawni mogą zapomnieć o pracy w administracji publicznej?

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.