Paradoks na rynku pracy: Lepszy poligraf po studiach wyższych, niż po zawodówce

0 0
Paradoks na rynku pracy: Lepszy poligraf po studiach wyższych, niż po zawodówce
fot. sxc.hu

Chociaż poligrafia stawia na nowoczesne technologie i nowe formy druku, przyszłość tej branży w równym stopniu zależy od młodych, wykształconych pracowników. A tych na rynku brakuje.

Według raportu KPMG i Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga nt. poligrafii w Polsce, coraz więcej firm poligraficznych ocenia sytuację na rynku jak dobrą lub bardzo dobrą – 33 proc. (20 proc. w 2013 r.). Jest to dobra wiadomość dla absolwentów techników i szkół wyższych, którzy mogą liczyć na pracę w branży. Jednak wykorzystanie nowych technologii w druku wymaga coraz większej wiedzy eksperckiej, za czym szkoły nie zawsze nadążają.

Według badań KPMG i PBKG pracodawcy negatywnie oceniają system kształcenia pracowników branży poligraficznej. Zdaniem większości z nich uczelnie wyższe i poligraficzne szkoły zawodowe źle przygotowują absolwentów do pracy w drukarniach. Niestety większość firm ma problemy ze znalezieniem dobrze wykształconych fachowców na rynku pracy.

Czytaj też: We wszystkich sekcjach gospodarki wzrosły pensje. Kto dostał największą podwyżkę?

Jedynie 27 proc. badanych firm uważa, że absolwenci kierunku poligrafia na uczelniach wyższych posiadają odpowiednią wiedzę potrzebną do skutecznego wykonania pracy w wybranej przez ich specjalizacji. W przypadku absolwentów szkół zawodowych – wg pracodawców jedynie jedna piąta przyznaje, że jest ona na akceptowalnym poziomie.

- W przyszłości na znaczeniu zyskiwać będzie współpraca uczelni z przedsiębiorstwami, z której korzyści czerpać mogą obie strony. Według Ogólnopolskiego Badania Potrzeb Pracodawców współpracę z uczelniami deklaruje prawie 66 proc. dużych firm. Placówki edukacyjne powinny przykładać szczególną wagę do organizowania praktyk i szkoleń oraz zatrudniania studentów jeszcze w trakcie nauki – mówi Marta Urbańska, HR menedżer w Xerox Polska.

Czytaj też: Grafolog pomocny w rekrutacji? Może odkryć charakter kandydata

Eksperci prognozują, że zmiany na rynku pracy i wzrost zapotrzebowania na specjalistów i inżynierów będzie skutkował w najbliższych latach zacieśnieniem współpracy pomiędzy ośrodkami a firmami – zwłaszcza średnimi i dużymi przedsiębiorstwami. Rynek zbytu nadal rośnie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.