Paradoks na rynku pracy: Lepszy poligraf po studiach wyższych, niż po zawodówce

Chociaż poligrafia stawia na nowoczesne technologie i nowe formy druku, przyszłość tej branży w równym stopniu zależy od młodych, wykształconych pracowników. A tych na rynku brakuje.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Paradoks na rynku pracy: Lepszy poligraf po studiach wyższych, niż po zawodówce

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

2 gru 2014 20:16


Według raportu KPMG i Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga nt. poligrafii w Polsce, coraz więcej firm poligraficznych ocenia sytuację na rynku jak dobrą lub bardzo dobrą – 33 proc. (20 proc. w 2013 r.). Jest to dobra wiadomość dla absolwentów techników i szkół wyższych, którzy mogą liczyć na pracę w branży. Jednak wykorzystanie nowych technologii w druku wymaga coraz większej wiedzy eksperckiej, za czym szkoły nie zawsze nadążają.

Według badań KPMG i PBKG pracodawcy negatywnie oceniają system kształcenia pracowników branży poligraficznej. Zdaniem większości z nich uczelnie wyższe i poligraficzne szkoły zawodowe źle przygotowują absolwentów do pracy w drukarniach. Niestety większość firm ma problemy ze znalezieniem dobrze wykształconych fachowców na rynku pracy.

Czytaj też: We wszystkich sekcjach gospodarki wzrosły pensje. Kto dostał największą podwyżkę?

Jedynie 27 proc. badanych firm uważa, że absolwenci kierunku poligrafia na uczelniach wyższych posiadają odpowiednią wiedzę potrzebną do skutecznego wykonania pracy w wybranej przez ich specjalizacji. W przypadku absolwentów szkół zawodowych – wg pracodawców jedynie jedna piąta przyznaje, że jest ona na akceptowalnym poziomie.

- W przyszłości na znaczeniu zyskiwać będzie współpraca uczelni z przedsiębiorstwami, z której korzyści czerpać mogą obie strony. Według Ogólnopolskiego Badania Potrzeb Pracodawców współpracę z uczelniami deklaruje prawie 66 proc. dużych firm. Placówki edukacyjne powinny przykładać szczególną wagę do organizowania praktyk i szkoleń oraz zatrudniania studentów jeszcze w trakcie nauki – mówi Marta Urbańska, HR menedżer w Xerox Polska.

Czytaj też: Grafolog pomocny w rekrutacji? Może odkryć charakter kandydata

Eksperci prognozują, że zmiany na rynku pracy i wzrost zapotrzebowania na specjalistów i inżynierów będzie skutkował w najbliższych latach zacieśnieniem współpracy pomiędzy ośrodkami a firmami – zwłaszcza średnimi i dużymi przedsiębiorstwami. Rynek zbytu nadal rośnie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.