Paradoks bezrobocia i braku pracowników

0 0
Paradoks bezrobocia i braku pracowników
Adam Abramowicz, poseł na sejm, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. (Fot.: Wikimedia)

• „Paradoksem jest duże bezrobocie i jednoczesny brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników w Polsce” – powiedział Adam Abramowicz podczas konferencji „Przedsiębiorczość w kształceniu zawodowym. Szanse i zagrożenia wyboru zawodu”.
• Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawił swoje rekomendacje dla szkolnictwa.

Według badania Manpower z 2015 roku 41 proc. przedsiębiorców deklarowało problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. W tym 47 proc. widziało problem w braku umiejętności technicznych kandydatów.

Przyczyn takiej sytuacji jest wiele

Według danych Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ponad połowa uczniów gimnazjum nie potrafi sprecyzować swoich planów związanych z przyszłością zawodową, 46 proc. osób zajmujących się doradztwem zawodowym nie posiada formalnego wykształcenia w tym zakresie, tylko 10 proc. treści zajęć z poradnictwa zawodowego dotyczy rynku pracy i predyspozycji zawodowych uczniów, a bardzo mały odsetek uczniów korzysta z usług doradcy zawodowego.

– Paradoksem jest duże bezrobocie i jednoczesny brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników w Polsce. Nadszedł czas na zmiany w systemie edukacji – powiedział Adam Abramowicz, poseł na Sejm, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, witając uczestników konferencji „Przedsiębiorczość w kształceniu zawodowym. Szanse i zagrożenia wyboru zawodu”.

Także Mariusz Pawlak, główny ekonomista ZPP zwrócił uwagę, że wykwalifikowani pracownicy techniczni z nowymi umiejętnościami są równie potrzebni jak naukowcy i inżynierowie.

– Jednym z motorów wzrostu gospodarczego w Polsce powinna być specjalizacja regionalna w postaci zakładów przemysłowych i wykwalifikowanej kadry oraz rozwój regionów. Wykorzystanie potencjału regionalnego i właściwy system szkolenia zawodowego pod potrzeby rynku pracy jest sposobem na spadek bezrobocia i wyjście z pułapki średniego dochodu – powiedział.

– Nasze rekomendacje dotyczące modyfikacji modelu szkolnictwa zawodowego przedstawiliśmy w naszym raporcie „Efektywne szkolnictwo zawodowe jako kluczowy element nowoczesnej gospodarki” – powiedział Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP i członek zarządu fundacji WEI (prezentacja do pobrania poniżej).

SŁOWA KLUCZOWE

POBIERZ

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Paradoksem jest to że pracodawcy wykwalifikowanym pracownikom chcą płacić 10 zl netto

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.