Oto najlepsze polskie uczelnie akademickie

Czołówka bez zmian - na prowadzeniu podobnie jak przed rokiem, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Warszawska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oto najlepsze polskie uczelnie akademickie

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

29 maj 2014 13:49


Z porównania tegorocznego rankingu "Polityki" opracowanego przez Uniwersytet Zielonogórski z ubiegłorocznym wynika, że ok. 40 proc. uczelni zmieniło pozycje, w większości o jedno lub dwa miejsca w górę lub w dół.

Największy awans zanotowała AGH w Krakowie z miejsca 13 na 8. Godny odnotowania jest również awans o trzy pozycje Politechniki Lubelskiej z miejsca 44 na 41. W ścisłej czołówce bez zmian. Przodują jak przed rokiem UW, przed UJ i PW, ale pozycje czwarta (Warszawski Uniwersytet Medyczny) i piąta (Uniwersytet Wrocławski) zamieniły się miejscami.

Ranking (dostępny w całości tutaj) został stworzony zgodnie z indeksem Hirscha, by móc porównać osiągnięcia naukowców. Było to możliwe wyłącznie w obrębie tej samej dyscypliny naukowej oraz w przypadku uczonych o porównywalnym stażu - czytamy w "Polityce".

Dlatego też Uniwersytet Warszawski, lider rankingu naukowego, jest też liderem w dziewięciu spośród 18 analizowanych dziedzin (nauki humanistyczne, społeczne, prawne, matematyczne, fizyczne, chemiczne, o ziemi, techniczne, rolnicze). Uniwersytet Jagielloński uzyskał wiodącą pozycję w naukach teologicznych, biologicznych, medycznych, farmaceutycznych i o zdrowiu. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, 35. w ogólnej klasyfikacji, zdobył pierwszą pozycję w naukach weterynaryjnych.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.