Ostatni dzwonek, żeby zapisać się na studia w Danii. Polska matura wystarczy

0 0
Ostatni dzwonek, żeby zapisać się na studia w Danii. Polska matura wystarczy
Martin Fisch, fot. flickr.com/CC BY-SA 2.0

Duński system szkolnictwa wyższego oferuje studia na wyższym poziomie niż polski, a do tego studia w Danii są darmowe dla wszystkich obywateli UE.

Zaawansowane technologie, niski poziom korupcji, elastyczność pracy i wolność osobista – m.in. te czynniki pozwoliły Danii zająć 1. miejsce w raporcie magazynu Forbes „Najlepsze Kraje dla Biznesu” 2014. Duńczycy to też najszczęśliwszy i najbardziej ufny naród w sondażach europejskich i ONZ.

Duński system szkolnictwa wyższego oferuje studia na wyższym poziomie niż polski – aż dwa z ośmiu uniwersytetów znajdują się w setce najlepszych uczelni na świecie. Naszych uniwersytetów trzeba wypatrywać dopiero w czwartej setce. W czym tkwi sekret duńskiego systemu edukacji?

Czytaj też: Fakty i mity o studiach za granicą

To nauka zorientowana na praktykę – mówi Olga Siczek z Elab Education Laboratory, instytucji, która pomaga polskim uczniom w aplikacji na zagraniczne uczelnie. – Podczas, gdy w Polsce studenci zajmują się teoriami finansów, w Danii razem z prowadzącym zajęcia wspólnie dyskutują nad tym, jak rozwiązać aktualne problemy finansowe wybranej spółki. To diametralna różnica – tłumaczy Olga Siczek.

Właśnie dlatego największym powodzeniem wśród Polaków wybierających się na studia do Danii cieszą się kierunki związane z międzynarodowym biznesem, marketing management lub specjalistyczne kierunki techniczne.

Duńskie uniwersytety nie wymagają międzynarodowej matury – wystarczy polska matura zdana na poziomie 50-70 proc., a tylko na niektóre kierunki trzeba zdawać maturę rozszerzoną. Bardziej niż wyniki matury, w Danii liczą się oceny z poszczególnych przedmiotów oraz liczba godzin danego przedmiotu w liceum. Część uczelni, głównie akademie, wymaga też przesłania Personal Statement, czyli listu motywacyjnego, oraz referencji od wybranego nauczyciela.

Czytaj też: Studenci, którzy kształcą się za granicą, wrócą do Polski. Jest jednak warunek

– Aplikację na zagraniczne uczelnie warto przygotowywać z osobami, które mają doświadczenie w opracowywaniu tego typu dokumentów i wiedzą, na jakie elementy położyć nacisk, by przekonać uczelnię. To maksymalizuje szanse dostania się na studia – przekonuje ekspertka z Elab Education Laboratory.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Ja już jestem praktycznie spakowana. Ogromnie się stresuję, w końcu to zupełnie obce miejsce, ale zawsze chciałam to zrobić, więc cieszę się, że mogę spełnić marzenia. Przygotowywałam się do tego przez trzy lata liceum, ale w życiu bym tych wszystkich formalności nie ogarnęła gdyby nie ta agencja //studiazagranica.info/. We wrześniu już wylatuję!

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.