Opel, klasa patronacka: Od września zajęcia w Górnośląskim Centrum Edukacyjnym

• Od września Górnośląskie Centrum Edukacyjne będzie oferowało zajęcia prowadzone w szkole oraz w gliwickich zakładach Opla.
• Zajęcia będą odbywały się w ramach powstałej tam klasy patronackiej.
• W klasach będą się kształcić przyszli fachowcy od utrzymania ruchu produkcji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Opel, klasa patronacka: Od września zajęcia w Górnośląskim Centrum Edukacyjnym

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

11 kwi 2016 14:36


Dyrektor General Motors Manufacturing Poland Andrzej Korpak podkreślił w poniedziałek (11 kwietnia) podczas podpisania porozumienia w tej sprawie, że powstanie klasy patronackiej jest odpowiedzią na potrzeby rynku. "Brakuje teraz wykwalifikowanych fachowców" - zaznaczył.

Dlatego gliwicki Opel postanowił podjąć współpracę z działającą w ramach GCE Zasadniczą Szkołą Zawodową nr 1 w Gliwicach, by umożliwić przyszłym fachowcom od utrzymania ruchu produkcji nie tylko teoretyczną, ale i praktyczną naukę zawodu.

Jak wyjaśniła dyrektor GCE Bogumiła Kluszczyńska program ten będzie się odbywał na zasadach kształcenia dualnego. Początkowo przedmioty teoretyczne i praktyczne będą nauczane w szkole, a w późniejszym czasie także "w rzeczywistych warunkach firmy".

Czytaj też: Anwil sam wykształci sobie pracowników

Koordynator programu ze strony GM Manufacturing Poland Grzegorz Smołka podał, że szczegóły dotyczące programu są jeszcze dopracowywane. "Na pewno w pierwszym roku zarówno szkolenie teoretyczne, jak i praktyczne będzie się odbywało w całości w szkole" - powiedział Smołka.

Jednak z czasem uczniowie będą spędzać w gliwickich zakładach coraz więcej godzin, za co dostaną również wynagrodzenie. "To będą nasi młodociani pracownicy. W ramach specjalnego programu będą zapoznawali się z zakładem, będą się uczyli, a potem też pracowali, w związku z czym należy im się stosowne wynagrodzenie. Wprawdzie nie będzie ono duże, średnio ok. 250 zł miesięcznie, więc w gruncie rzeczy jest to pewnego rodzaju stypendium, tak należy to chyba traktować" - wskazał Smołka.

Po zakończeniu trzyletniej edukacji młodzi fachowcy będą mogli liczyć na zatrudnienie w gliwickich zakładach właśnie. "Oczywiście nikt nie może dać pełnej gwaranci, że ci pracownicy na 100 proc. będą (u nas) zatrudnieni, bo to zależy od koniunktury na rynku, ale oczywiście (…) będziemy chcieli jak najwięcej tych ludzi zatrzymać" - zapowiedział Korpak.

Program ruszy od września, a nabór rozpocznie się w maju. Docelowo klasa ma liczyć 20 uczniów. Według zapowiedzi dyrektor w rekrutacji będą uwzględniane m.in. oceny z egzaminu gimnazjalnego oraz zainteresowania chętnych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.