Ogromne zainteresowanie żłobkami na uczelniach

Kilkadziesiąt szkół wyższych ubiegających się o 11 milionów złotych w konkursie "Maluch na uczelni".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ogromne zainteresowanie żłobkami na uczelniach

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

26 mar 2015 12:55


Zakończył się już nabór wniosków w konkursie Maluch. Wg niepełnych danych pozyskanych przez MNiSW do urzędów wojewódzkich w całej Polsce wpłynęło łącznie ponad 60 wniosków konkursowych.

Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Politechnika Śląska, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu czy Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku - to tylko niektóre spośród uczelni, które ubiegają się o dotację.

Oficjalne wyniki oraz listę uczelni i podmiotów, które otrzymają dofinansowanie na tworzenie i funkcjonowanie żłobków i klubików dziecięcych poznamy do 22 kwietnia.

Już dziś jednak wiadomo, że tylko w trzech województwach żadna z uczelni nie zdecydowała się na skorzystanie z dofinansowania z programu. To województwa opolskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie. Najwięcej wniosków wpłynęło w województwie śląskim, mazowieckim, małopolskim, wielkopolskim i pomorskim.

- Rodzicielstwo nie powinno być przeszkodą w zdobywaniu wiedzy czy rozwijaniu badań naukowych. Do tej pory brak miejsc opieki zmuszał niektórych studentów do przerywania lub zawieszania studiów - mówi minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska. - Zależy nam, aby studenci mogli łączyć rodzicielstwo z nauką, a uczelnie były miejscem przyjaznym rodzinie. Elastyczne podejście do nauki, sposobu studiowania oraz właściwa opieka nad dziećmi pozwala łączyć te dwie sfery - dodaje minister nauki.

Program został doceniony nie tylko przez uczelnie i doktorantów, którzy z niego skorzystają. Dostrzegła go też Rządowa Rada Ludnościowa, która będzie rekomendowała "Malucha na uczelni" jako działanie we właściwym kierunku.

- "Maluch na uczelni" ma na celu nie tylko polepszenie jakości życia rodziców na uczelni. Takie innowacje społeczne niosą ze sobą również efekty w postaci zmiany postaw. Żłobki na uczelniach, czy przyjazne nastawienie uczelni do rodziców, będą skutkowały pozytywnym nastawieniem studentów jako przyszłych pracowników czy pracodawców do osób będących rodzicami - mówi minister Lena Kolarska-Bobińska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.