Ofert staży i praktyk przybywa. Gdzie jest ich najwięcej?

W jakiej branży pracodawcy najczęściej oferują staże i praktyki? W którym regionie Polski najłatwiej zdobyć doświadczenie zawodowe?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ofert staży i praktyk przybywa. Gdzie jest ich najwięcej?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

24 cze 2014 12:13


Liczba praktyk i staży z roku na rok rośnie. W pierwszej połowie tego roku pracodawcy opublikowali w serwisie Pracuj.pl już blisko 4,4 tys. ofert praktyk i staży, czyli aż o 20 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2013 roku.

Doświadczenie zawodowe najłatwiej zdobyć jest w firmach dużych, zatrudniających powyżej 250 osób (stąd pochodziło 6 na 10 opublikowanych ofert), w sektorach: sprzedaż i handel, usługi bankowe i finansowe, doradztwo, sieci handlowe oraz FMCG.

Czytaj też: Staże i praktyki: PZU, Nestlé i Siemens jako pierwsi sprawdzeni przez PSZK

Z danych Pracuj.pl wynika, że pracodawcy oferują praktyki i staże przede wszystkim w działach operacyjnych, takich, jak: finanse, wsparcie technologiczne, HR, marketing czy IT. Świadczy to o tym, że firmy coraz częściej traktują praktyki i staże jako formę znalezienia i sprawdzenia potencjalnych pracowników. Firmy chcą się dzielić swoim know-how, inwestują czas i pieniądze, przygotowując kompleksowe programy stażowe.

Płacą, ale wymagają

Co więcej, firmy nie tylko coraz częściej mają budżety na organizację takich programów, lecz także na wynagrodzenie pracy praktykantów i stażystów. Wśród blisko 800 aktualnych ofert skierowanych do nich, co piąta zawiera informację o tym, że praktyka i staż są odpłatne. Szczególnie często taką informację umieszczają firmy doradcze, informatyczne czy finansowe, które szukają talentów i zależy im na zainteresowaniu swoją ofertą tych najlepszych.

Najlepsi kandydaci, oprócz zaangażowania, umiejętności logicznego myślenia i kompetencji społecznych, takich jak na przykład umiejętność pracy w grupie, powinni też znać język obcy, przede wszystkim angielski. Jak wynika bowiem z danych Pracuj.pl, w ponad połowie dostępnych obecnie ofert (53 proc.) można znaleźć taki wymóg.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.