Odpowiedni kurs językowy dla pracownika? Jest wiele możliwości

Nie wydając gigantycznych kwot, można zapewnić pracownikowi kurs językowy. Okazuje się, że sto złotych miesięcznie na kurs e-learningowy w zupełności wystarczy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Odpowiedni kurs językowy dla pracownika? Jest wiele możliwości

PODZIEL SIĘ


Autor: KK

15 kwi 2013 9:00


Szkół językowych działa mnóstwo, więc jest w czym wybierać. Najbardziej popularne są oferty zajęć stacjonarnych, czyli z lektorem i podręcznikiem. Taka forma nauki kosztuje rocznie 2 tys. zł. Przy tej opcji możemy mieć kurs języka ogólnego lub specjalistycznego - wynika z szacunków agencji Skrivanek.

Zajęcia mogą również odbywać się w systemie dualnym. Wówczas polski lektor skupia się na poprawności językowej, ucząc zasad gramatycznych i kładąc nacisk na szlifowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem. A druga osoba, którą jest native speaker, weryfikuje poznane zasady, pokazując ich faktyczne użycie. Stara się zmusić uczniów do rozumienia ze słuchu.

Taka osoba z kolei kładzie nacisk na wypowiedzi ustne i pisemne. Tego typu szkolenia są bardzo efektywne, jednak wymagają nakładu czasu od pracownika i dość dużych kosztów ze strony pracodawcy.

Szkoły starają się wyjść klientom naprzeciw, dlatego oferują możliwość przeprowadzenia lekcji w siedzibie firmy. Koszt jednego spotkania waha się od 75 do 100 zł za godzinę. Pracodawca ma również możliwość zamówienia kursu opierającego się tylko i wyłącznie na konwersacji. Wtedy koszt jednej takiej sesji to około 120 zł za godzinę - wylicza Skrivanek.

Jeśli takie warunki nam nie odpowiadają, możemy się zdecydować na e-learning. Metoda ta pozwala uczyć się, korzystając np. z platformy językowej, która ma ogromny zasób materiałów pozwalających ćwiczyć różne umiejętności. Niezbędne rzeczy to komputer i Internet.

Jak zauważają eksperci z firmy Skrivanek, plusem takiej formy nauki jest wygoda i nieograniczenie czasowe. Gdy tylko pracownik dysponuje czasem, siada przed komputerem i kształci swoje umiejętności językowe. Dobór tematów pozostaje w kwestii ucznia. Sam decyduje, z jakiego zakresu powinien jeszcze się podszkolić.

Pracodawca może zweryfikować to, ile tak naprawdę pracownik poświęca nauce i jakie są tego efekty, bo każdy taki program rejestruje czas nauki i postępy.

Zaletą takiego szkolenia są oczywiście niskie koszta. Kompleksowy kurs e-learningowy, rozwijający umiejętności mówienia, czytania, pisania i rozumienia ze słuchu to tylko około 80 złotych za miesiąc nauki.

A co jeśli pracownikowi brakuje samodyscypliny? Wtedy warto sięgnąć po ofertę blended learning. Jest to połączenie pracy na platformie z tradycyjnymi zajęciami z lektorem. Takie spotkania mogą się również odbywać wirtualnie. W przypadku języka angielskiego szkolenie dla jednej osoby będzie kosztować około 130 złotych za miesiąc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.