Od doktoranta do doktora droga daleka

Na studiach doktoranckich jest dziś w Polsce ponad 40 tys. osób. Niewiele z nich jednak otrzyma ten naukowy tytuł - informuje "Rzeczpospolita".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Od doktoranta do doktora droga daleka

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita

11 maj 2013 20:50


Z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że na koniec 2011 r. (najnowsze dostępne dane) na studiach doktoranckich wśród 40 tys. słuchaczy 30 tys. było na bezpłatnych studiach stacjonarnych i mniej więcej jedna trzecia z nich otrzymywała stypendia. Przewody doktorskie, które są warunkiem uzyskania tytułu, otworzyło ponad 5 tys. osób i mniej więcej tyle samo otrzymało stopień doktora.

Taka sytuacja budzi sprzeciw ekspertów rynku edukacyjnego w Polsce. "System kształcenia na poziomie doktorskim wymaga głębokiego przemyślenia i reformy. Potrzebny jest dziś podział na doktoraty typowo naukowe i praktyczne, które będą cenione przez firmy" - uważa prof. Witold Bielecki, rektor Akademii Leona Koźmińskiego, najlepszej według rankingu "Rzeczpospolitej" i "Perspektyw" uczelni niepublicznej w Polsce.

Studia doktoranckie cieszą się popularnością, gdyż idą za nimi pieniądze z resortu szkolnictwa. Uczelnie nie zawsze jednak interesują się tym, czy edukacja ta skończy się uzyskaniem stopnia naukowego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.