Nowy kierunek: Środkowoeuropejskie studia historyczne

0 0
Nowy kierunek: Środkowoeuropejskie studia historyczne
„Taki program studiów nie ma konkurencji w Czechach, Słowacji i w Polsce." (fot. pixabay)

• Środkowoeuropejskie studia historyczne uruchomią w nowym roku akademickim trzy uniwersytety z Polski, Czech i Słowacji.
• Studia są adresowane do absolwentów historii, ale i historii sztuki, socjologii, politologii czy filologii.
• Studia pozwolą na prowadzenie dociekań nie tylko nad dziejami państw i narodów Środkowej Europy, ale także ich wzajemnymi relacjami.

Będą prowadzone równolegle w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Uniwersytecie Ostrawskim i Uniwersytecie Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy.

Poprzedzoną dwuletnimi przygotowaniami umowę w tej sprawie podpisali we wtorek w Katowicach przedstawiciele ich władz. „Razem z naszymi partnerami ze Słowacji i Republiki Czeskiej będziemy realizować rzecz, która wszystkim nam leży na sercu. Jest ważna, bo chcemy budować środkowoeuropejską świadomość historyczną” – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś.

Studia są adresowane do osób, które zdobyły już licencjat. Ich twórcy spodziewają się zainteresowania nie tylko studentów historii, ale i historii sztuki, socjologii, politologii czy filologii.

Uczelnie przygotowały po 20 miejsc; rekrutacja będzie się odbywać w każdej z nich. Pierwszy semestr student spędzi na swojej macierzystej uczelni i będzie tam przyswajał uzgodniony program oraz języki dwóch pozostałych krajów. Drugi i trzeci semestr spędzi w dwóch innych uczelniach, na czwarty wróci do macierzystej, aby obronić pracę magisterską, pisaną pod kierunkiem przynajmniej dwóch promotorów z dwóch różnych krajów.

„Liczymy na to, że będą chętni, bo te studia dają duże możliwości nie tylko zdobycia wiedzy, ale później zdobycia pracy nie tylko w Polsce” – powiedział dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego prof. Jerzy Sperka.

Dzięki współpracy uczonych z trzech krajów partnerskich student będzie mógł się zapoznać z dorobkiem badawczym, który da mu kompetencje pozwalające na prowadzenie dociekań nie tylko nad dziejami państw i narodów Środkowej Europy, ale także ich wzajemnymi relacjami - stosunkami politycznymi, gospodarczymi, społecznymi, kulturalnymi, nad kształtowaniem się i specyfiką pograniczy – zwłaszcza szeroko pojętych rubieży Czech, Polski i Słowacji, w tym Śląska.

„Taki program studiów nie ma konkurencji w Czechach, Słowacji i w Polsce. To są specyficzne studia, a zarazem wynik długoletniej współpracy naukowej między naszymi placówkami. Pomysł jest bardzo dobry – chodzi o to, aby świadomość środkowoeuropejska była praktycznie realizowana przez tych studentów” – dodał kierownik Katedry Historii Uniwersytetu im. Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy dr Ratislav Koziak.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.