Nowe systemy do walki z plagiatami na polskich uczelniach

0 0
Nowe systemy do walki z plagiatami na polskich uczelniach
Nadrzędnym celem programu pozostaje wyeliminowanie nieuczciwych praktyk (fot. flickr)

Prawie 35 mln złotych trafi do 50 polskich uczelni. Pieniądze zostaną przeznaczone na wdrożenie kompleksowych rozwiązań antyplagiatowych.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) przyznało 50 polskim uczelniom dodatkowe pieniądze na walkę z plagiatami. O dotacje walczyło aż 113 szkół publicznych i niepublicznych.

Czym są systemy antyplagiatowe?

Wdrożenie kompleksowych rozwiązań antyplagiatowych pomoże polskim uczelniom nie tylko w wyłapywaniu niesamodzielnych prac, co pozwoli zweryfikować jakość kształcenia.

Dopuszczano zarówno tworzenie nowych narzędzi informatycznych, mających status open source, jak i modyfikację istniejących już na uczelniach programów lub zakup licencji. Dopuszczalna wartość projektu była zależna od liczby studentów danej uczelni wyższej i wahała się od 1 mln do 2 mln zł. Do konkursu stanęły uczelnie z całego kraju.

Dofinansowanie od NCBR otrzymały rozwiązania, które nie tylko korzystają z istniejących już baz repozytoryjnych, ale mają wbudowane narzędzia pozwalające na współpracę z zasobami danych, które będą dopiero utworzone w przyszłości. To założenie ma gwarantować maksymalną efektywność systemów i zapewniać dostęp do szerokiego spektrum zasobów edukacyjnych i naukowych. We wszystkich przypadkach, aby otrzymać pozytywną ocenę wniosku, konieczne było opracowanie precyzyjnych procedur antyplagiatowych zgodnych z obowiązującym prawem.

Kto był najlepszy?

Najlepiej oceniono wniosek złożony przez Pomorski Uniwersytet Medyczny. Projekt szczecińskiej uczelni zakłada wdrożenie spójnego systemu antyplagiatowego w grupie uczelni medycznych i został wsparty kwotą ponad 860 tysięcy złotych.

Najwyższe dofinansowania (po ponad 1,9 mln zł) przyznano na projekty Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

 

 

 

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.