Niż demograficzny zacieśni współpracę biznesu z nauką?

0 0
Niż demograficzny zacieśni współpracę biznesu z nauką?
– Politycy, podobnie jak dzieci, są bardzo niecierpliwi. Chcieliby mieć wszystko od razu i bez bólu. Tak się nie da. Nie ma łatwych ścieżek. Wykorzystanie potencjału wiedzy, który jest w polskich uczelniach, wymaga wielu środków i czasu – skomentował Robert Tomanek, prorektor ds. organizacji, finansów i rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Fot. shutterstock

– By biznes zaczął współpracować z nauką, musi istnieć zachęta ekonomiczna. Czasy, kiedy pracowaliśmy dla idei, dawno minęły – mówi Janusz Ćwiek, p.o. dyrektora Centrum Naukowo-Dydaktycznego Transportu Kolejowego na Politechnice Śląskiej.

W nowej perspektywie finansowej przedsiębiorcy będą mogli uzyskać wsparcie na innowacyjne projekty i wdrożenie wyników badań z programu Inteligentny Rozwój, którego budżet wynosi 8,6 mld euro. Rząd mówi o konieczności zacieśnienia współpracy nauki z biznesem.

– Politycy, podobnie jak dzieci, są bardzo niecierpliwi. Chcieliby mieć wszystko od razu i bez bólu. Tak się nie da. Nie ma łatwych ścieżek. Wykorzystanie potencjału wiedzy, który jest w polskich uczelniach, wymaga wielu środków i czasu – skomentował Robert Tomanek, prorektor ds. organizacji, finansów i rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Komunikacja do poprawy

Według Tomanka elementem wymagającym poprawy jest komunikacja. Przedstawiciele uczelni i przedsiębiorcy potrzebują lepszego kontaktu, zwłaszcza że nadchodzi niż demograficzny, który został przez prorektora Uniwersytetu Ekonomicznego pozytywnie oceniony – pozwoli pogłębić współpracę w obszarze badawczo-rozwojowym.

– Uczelnie wyższe szybko starają się zbudować struktury służące komercjalizacji wiedzy. Biznes z kolei bardzo często ogranicza komercjalizację do swojego terenu w obawie o konkurencyjność. Pytanie, w jaki sposób przełamać te bariery – ocenił Tomanek. – Dzięki niżowi demograficznemu będziemy mieli więcej czasu na poprawę wzajemnych relacji – dodał.

Do współpracy trzeba motywować

Jak zaznaczył Janusz Ćwiek, p.o. dyrektora Centrum Naukowo-Dydaktycznego Transportu Kolejowego na Politechnice Śląskiej, by biznes zaczął współpracować z nauką, musi istnieć zachęta ekonomiczna.

– Czasy, kiedy pracowaliśmy dla idei, dawno minęły. Reprezentuję Politechnikę Śląską, gdzie tego rodzaju sprawy od dłuższego czasu są uregulowane. Stworzyliśmy centrum innowacji technologii – jednostkę pośredniczącą między naukowcami a biznesmenami. Jego zadaniem jest poszukiwanie klientów. Natomiast rozporządzenie rektora Politechniki Śląskiej reguluje podział zysków: 40 proc. z komercjalizacji pozostaje na uczelni, a 60 proc. jest przeznaczone dla autorów – wyjaśnił Ćwiek.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.