Niż demograficzny daje się we znaki uczelniom

Na polskich uczeniach wciąż widać spadek liczby nowych studentów. W przypadku uczelni publicznych jest ich o 5,5 tys. mniej w porównaniu do poprzedniego roku akademickiego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niż demograficzny daje się we znaki uczelniom

PODZIEL SIĘ


Autor: jm/mat.pras.

11 gru 2014 17:53


Na uczelniach niepublicznych studiuje ponad 7 tys. mniej osób, niż rok temu (spadek o 9,7 proc.) - podaje Sedlak&Sedlak. Skutki niżu demograficznego w tym roku były co prawda mniej dotkliwe dla uczelni, ale spadająca liczba maturzystów, którzy rozpoczynają starania o zdobycie wyższego wykształcenia, nadal stanowi problem.

Większe powody do niepokoju uczelnie miały w poprzednim roku, kiedy liczba kandydatów na studia spadła aż o 15,6 tys. osób (16,9 proc.) w przypadku uczelni prywatnych i o 31,9 tys. (10,9 proc.), jeśli chodzi o uczelnie publiczne.

Według analiz resortu nauki popularność tracą przede wszystkim studia niestacjonarne, na których liczba nowych studentów systematycznie spada zarówno w przypadku szkół publicznych jak i prywatnych.

Na studiach niepublicznych liczba nowo przyjętych osób na studia stacjonarne od lat utrzymuje się na stałym poziomie, natomiast jeśli chodzi o uczelnie publiczne – ich liczba ustabilizowała się dopiero w tym roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.