Niż demograficzny daje się we znaki uczelniom

0 0
Niż demograficzny daje się we znaki uczelniom
fot. pixabay

Na polskich uczeniach wciąż widać spadek liczby nowych studentów. W przypadku uczelni publicznych jest ich o 5,5 tys. mniej w porównaniu do poprzedniego roku akademickiego.

Na uczelniach niepublicznych studiuje ponad 7 tys. mniej osób, niż rok temu (spadek o 9,7 proc.) - podaje Sedlak&Sedlak. Skutki niżu demograficznego w tym roku były co prawda mniej dotkliwe dla uczelni, ale spadająca liczba maturzystów, którzy rozpoczynają starania o zdobycie wyższego wykształcenia, nadal stanowi problem.

Większe powody do niepokoju uczelnie miały w poprzednim roku, kiedy liczba kandydatów na studia spadła aż o 15,6 tys. osób (16,9 proc.) w przypadku uczelni prywatnych i o 31,9 tys. (10,9 proc.), jeśli chodzi o uczelnie publiczne.

Według analiz resortu nauki popularność tracą przede wszystkim studia niestacjonarne, na których liczba nowych studentów systematycznie spada zarówno w przypadku szkół publicznych jak i prywatnych.

Na studiach niepublicznych liczba nowo przyjętych osób na studia stacjonarne od lat utrzymuje się na stałym poziomie, natomiast jeśli chodzi o uczelnie publiczne – ich liczba ustabilizowała się dopiero w tym roku.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.