Niepewna sytuacja studentów studiujących na drugim kierunku

- Obecne przepisy stawiają studenta, który podejmuje studia na drugim kierunku, w sytuacji niepewnej i niejasnej - mówił w czwartek w Trybunale Konstytucyjnym Stanisław Piotrowicz z PiS. Posłowie tej partii zaskarżyli do TK przepisy o odpłatności za drugi kierunek studiów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niepewna sytuacja studentów studiujących na drugim kierunku

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 cze 2014 11:01


*** AKTUALIZACJA ***

Podczas czwartkowej rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym poseł PiS Stanisław Piotrowicz podkreślał, że wprawdzie konstytucja nadaje uczelniom publicznym prawo do pobierania opłat za niektóre usługi edukacyjne, ale ustawa nie daje uczelni możliwości wyboru - zobowiązuje uczelnie do pobierania opłat od studentów, którzy studiują na drugim kierunku, a którzy nie spełnią określonych warunków. Dlatego, według niego, opłaty za drugi kierunek studiów są sprzeczne z zapisami konstytucji.

Zdaniem Piotrowicza, przepisy znowelizowanej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym stawiają studenta "w sytuacji bardzo niejasnej i niepewnej". Wyjaśnił, że student będzie zwolniony z opłat, kiedy wyniki jego kształcenia pozwolą zaliczyć go do 10 proc. najlepszych studentów. Piotrowicz zaznaczał, że nawet jeśli student założy, że będzie się starał i że będzie się rzetelnie kształcił i nawet jeśli osiągnie dobre wyniki, nie zagwarantuje sobie zwolnienia z opłat.

Opłaty za studia zależą nie tylko od niego, ale i od osiągnieć innych studentów z jego rocznika. Jeżeli okaże się, że na roku będzie wielu wybitnych studentów, nie będzie mógł się znaleźć w gronie 10 proc. najlepszych.

Piotrowicz podkreślał też, że student - wobec tych nieostrych kryteriów - musi złożyć oświadczenie o spełnianiu warunków do bezpłatnych studiów. Tymczasem o tym, czy uzyska prawo do bezpłatnego kształcenia dowie się dopiero po pierwszym roku.

Takie rozwiązania "podważają zaufanie obywatela do państwa prawnego" - ocenił Piotrowicz.

Inny przedstawiciel PiS, poseł Włodzimierz Bernacki, zwrócił uwagę, że przepis został wprowadzony w sytuacji niżu demograficznego, kiedy spada liczba studentów na rynku edukacyjnym. "Zupełnie niezrozumiałe wydaje się wprowadzanie przepisów, które pogłębiają sytuacją fatalną, niedobrą dla studenta, ale i dla uczelni" - mówił Bernacki.

--- WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ---

Rozpoczęła się rozprawa Trybunału Konstytucyjnego dotycząca odpłatności za drugi kierunek studiów. Sędziowie rozstrzygną, czy z konstytucją zgodne są wprowadzone w 2011 r. przepisy obligujące studentów do opłat za studiowanie na drugim kierunku.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.