Nie trzeba studiować informatyki, by odnieść sukces w IT

0 0
Nie trzeba studiować informatyki, by odnieść sukces w IT
Konrad Piekarski, fot. mat. pras.

Świat kręci się dziś wokół nowych technologii. Stan ten odzwierciedla sytuacja na rynku pracy, który potrzebuje coraz większych ilości inżynierów. Karierę w IT warto więc zacząć programować jak najwcześniej - podkreśla Konrad Piekarski, group manager w firmie Mobica.

Kiedy warto podjąć pierwsze próby programowania?

Konrad Piekarski, group manager w firmie Mobica: - Naturalnie im wcześniej zaczniemy przygodę z tworzeniem kodu, tym lepiej. Nie trzeba się jednak przy tym rzucać od razu na głęboką wodę i studiować rozbudowane języki programowania. Wielu dzisiejszych programistów swoje zainteresowanie technologiami zaczynało rozwijać już w szkole średniej – to dobry moment, który pomoże nam też określić, czy faktycznie chcemy się tym zajmować w przyszłości.

Czytaj też: Jak znaleźć najlepszych pracowników? Pomoże w tym IT

Choć zajęcia z informatyki traktowane są przez polskie szkoły dość różnie, to istnieje wiele pakietów edukacyjnych uczących samej idei programowania na podstawowym poziomie – np. opierając się na łączeniu symbolicznych bloków funkcyjnych, a nie pisaniu samego kodu. Szkoła średnia, studia - to moment optymalny, jako że późniejsza praca zawodowa może nam zabrać czas na naukę.

Czy studia informatyczne to konieczność, by odnaleźć się w świecie IT?

- Wiedzę najprościej czerpać z internetu. Przy obecnym dostępie do informacji znalezienie odpowiednich programów i samouczków nie powinno stanowić problemu. Na późniejszym, bardziej zaawansowanym etapie przyda się pomoc kogoś doświadczonego, jednakże fora dyskusyjne też są rozwiązaniem.

Studia informatyczne nie są koniecznością, znam wielu świetnych programistów którzy nie ukończyli studiów. Kierunki informatyczne znacznie jednak ułatwiają rozwój kariery - uczą nie tylko teorii związanej z samym programowaniem, ale też odpowiedniego podejścia, myślenia abstrakcyjnego oraz kreatywnego rozwiązywania problemów.

Czytaj też: Rynek IT w Polsce. Dla kogo znajdzie się praca?

Można być świetnym programistą bez studiów, ale żeby to osiągnąć, potrzebujemy wiele samozaparcia, dyscypliny i typu osobowości, który określiłbym mianem "samouk".

Jakie umiejętności szczególnie warto rozwijać w szkole średniej i na studiach? Czy matematyka i język angielski wystarczą?

- Matematyka wyrabia specyficzny sposób myślenia, który umożliwia rozwiązywanie abstrakcyjnych, często spotykanych w pracy programisty problemów. Angielski to także podstawa - po pierwsze dlatego, że same języki programowania korzystają z mowy Szekspira, po drugie - narzędzia i dokumentacja także zapisywane są w tym języku.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.