Nie masz matury, a chciałbyś wybrać się na studia? W Niemczech to możliwe

12 tys. 464 osób bez świadectwa dojrzałości studiuje na niemieckich uczelniach. Kto i w jakich okolicznościach może skorzystać z tego przywileju?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nie masz matury, a chciałbyś wybrać się na studia? W Niemczech to możliwe

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

22 maj 2014 9:59


Jak podaje „Deutsche Welle" w Niemczech można wybrać się na studia, nawet jeśli nie ma się matury. Według regulacji Konferencji Ministrów Edukacji studiować mogą osoby, które są fachowcami w konkretnej dziedzinie lub są w posiadaniu dyplomu mistrzowskiego. Z przywileju mogą skorzystać również absolwenci szkół zawodowych, posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie - warunkiem jest jednak kontynuacja nauki wybranego fachu.

Na jakie uczelnie może wybrać się osoba bez matury? Okazuje się, że można wybrać dowolną uczelnię. Według raportów CHE 5759 studentów podjęło naukę na niemieckich uniwersytetach i ponad 6 tys. w wyższych szkołach zawodowych - informuje „DW".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ola 2015-08-06 18:34:44

W Irlandii też można studiować bez matury a nawet zdobyć doktorat w wieku 24 lat nie mając magistra. Do tego promotorem pracy doktorskiej jest również doktor, który niekiedy sam dopiero się obronił. Doktorat pisze się jak pracę magisterską Polsce.