NCBR wyróżniło młodych liderów zmian

- Unia Europejska, w tym i Polska postawiły na innowacyjność, której nie ma bez nauki - mówiła minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska 16 grudnia podczas gali konkursu programu Lider. Według minister nauka musi być siłą napędową gospodarki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

NCBR wyróżniło młodych liderów zmian

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

17 gru 2014 7:58


Podczas gali uroczyście wręczono nagrody laureatom konkursu programu Lider Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). 36 młodych naukowców uzyskało środki na realizację swoich projektów badawczych, które mają szansę na komercjalizację. Celem programu jest poszerzenie kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu, zarządzaniu oraz kierowaniu zespołami badawczymi.

- Europa postawiła na gospodarkę opartą na innowacyjności - mówiła podczas gali minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.

Czytaj też: Po 100 mln zł od KGHM i Centrum Badań i Rozwoju na prace badawcze-rozwojowe

- A czym jest innowacyjność bez wiedzy, bez odkryć naukowych? Europa postawiła w ten sposób na naukę. Polska również. Nauka zaczyna teraz zajmować coraz bardziej poczesne, ważne miesiące w drugiej fali przemian, w którą teraz wchodzimy. Aby osiągnąć sukcesy gospodarcze, musimy się zmieniać - mówiła minister.

Stwierdziła, że nauka musi nie tylko odkrywać nowe wszechświaty i odpowiadać na pytania, jak działa świat, ale i rozwiązywać problemy codziennego życia, a także współgrać z przemysłem. - Z jednej strony nauka musi dążyć do doskonałości, a z drugiej strony - do użyteczności - powiedziała i dodała: "Nauka musi być siłą napędową gospodarki".

Czytaj też: Polskie firmy są coraz bardziej innowacyjne

W konkursie Lider naukowcy mogli się ubiegać o maksymalnie 1,2 mln zł dofinansowania. Wśród tegorocznych 36 laureatów znalazł się m.in. dr Paweł Szczęsny z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie, który ma nadzieję opracować sposób prewencji nagłej śmierci łóżeczkowej.

Innym zwycięzcą w tej edycji konkursu jest też inż. Łukasz Nowak z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, który pracuje nad wykorzystaniem technologii akustycznych w diagnostyce medycznej. Dofinansowanie uzyskała też dr Aleksandra Mirończuk z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, która pracuje nad nowymi słodzikami uzyskiwanymi z drożdży.

- Jesteście prawdziwymi liderami zmian, które łączą świat nauki i biznesu - zwróciła się do laureatów Lena Kolarska-Bobińska.

To już piąta edycja konkursu w ramach programu Lider. W ramach wszystkich dotychczasowych edycji udzielono wsparcia 178 młodym naukowcom. Łączne dofinansowanie wszystkich tych projektów wyniosło 184 mln zł.

- Co roku ok. 30 szczęśliwców dostaje przepustkę do zrealizowania swoich marzeń badawczych - powiedział dyrektor NCBR prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski. Zaznaczył, że laureatów wyróżnia nowatorskie podejście do badań, odwaga w podejmowaniu wyzwań naukowych i technicznych, zdolność do zarządzania własnym zespołem i świeżość spojrzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.