www.portalsamorzadowy.pl

Nawet ponad 800 mln euro dla zawodówek w Polsce

0 0
Nawet ponad 800 mln euro dla zawodówek w Polsce
fot. fotolia

Samorządowcy domagają się 50 mln zł na doposażenie pracowni w szkołach zawodowych. – Na szkolnictwo zawodowe w najbliższych latach może trafić ponad 800 mln euro – odpowiada MEN.

Trwa ogólnopolska debata nad przyszłością szkolnictwa zawodowego. Pojawiają się głosy, że to przyszłość krajowej edukacji, dlatego trzeba je wspierać wszelkimi siłami. Szkoły zawodowe były przedmiotem dyskusji w czasie ostatniego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

W opinii Edwarda Trojanowskiego, sekretarza generalnego Związku Gmin Wiejskich RP, szkolnictwo zawodowe jest niedoinwestowane. Brakuje bazy do praktycznego szkolenia.

Spotykam się z uwagami przedsiębiorstw, że kształcą uczniów w swoich zakładach pracy, nie dostając żadnych środków na opłacanie instruktorów czy szkoleń BHP – mówi Edward Trojanowski.

Czytaj też: Ministerstwo chce ożywić szkoły zawodowe za 820 mln euro

Proponuje, by z programów operacyjnych przyszłej perspektywy Wiedza, Edukacja, Rozwój wydzielić z puli centralnej część środków na wsparcie powiatów, które prowadzą szkoły zawodowe, aby utworzyć właściwą bazę praktycznego szkolenia w tych szkołach.

Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich zaproponował z kolei, by po uwzględnieniu postulatu dotyczącego rozdysponowania rezerwy subwencji oświatowej w 2015 roku zabezpieczyć w niej 50 mln zł na rzecz powiatów i doposażyć funkcjonujące już pracownie w szkołach zawodowych.

Czytaj też: Rewolucja w systemie oświaty. Szkoły zawodowe wracają do łask

Wiceminister edukacji narodowej Przemysław Krzyżanowski przypomniał, że w regionalnych programach operacyjnych beneficjentami będą m.in. powiaty. Dostaną pieniądze na wyposażenie pracowni, a także doskonalenie pracy w szkołach zawodowych.

– Mogę dać przykład z województwa zachodniopomorskiego. Na szkolnictwo zawodowe z RPO przeznaczono tam 50 mln zł. Można więc powiedzieć, że postulat powiatów jest zrealizowany w jednym województwie zachodniopomorskim – podkreślił Krzyżanowski.

Całość czytaj w serwisie portalsamorzadowy.pl

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.