Nawet ponad 800 mln euro dla zawodówek w Polsce

Samorządowcy domagają się 50 mln zł na doposażenie pracowni w szkołach zawodowych. – Na szkolnictwo zawodowe w najbliższych latach może trafić ponad 800 mln euro – odpowiada MEN.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nawet ponad 800 mln euro dla zawodówek w Polsce

PODZIEL SIĘ


Autor: portalsamorzadowy.pl

www.portalsamorzadowy.pl

28 lis 2014 9:21


Trwa ogólnopolska debata nad przyszłością szkolnictwa zawodowego. Pojawiają się głosy, że to przyszłość krajowej edukacji, dlatego trzeba je wspierać wszelkimi siłami. Szkoły zawodowe były przedmiotem dyskusji w czasie ostatniego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

W opinii Edwarda Trojanowskiego, sekretarza generalnego Związku Gmin Wiejskich RP, szkolnictwo zawodowe jest niedoinwestowane. Brakuje bazy do praktycznego szkolenia.

Spotykam się z uwagami przedsiębiorstw, że kształcą uczniów w swoich zakładach pracy, nie dostając żadnych środków na opłacanie instruktorów czy szkoleń BHP – mówi Edward Trojanowski.

Czytaj też: Ministerstwo chce ożywić szkoły zawodowe za 820 mln euro

Proponuje, by z programów operacyjnych przyszłej perspektywy Wiedza, Edukacja, Rozwój wydzielić z puli centralnej część środków na wsparcie powiatów, które prowadzą szkoły zawodowe, aby utworzyć właściwą bazę praktycznego szkolenia w tych szkołach.

Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich zaproponował z kolei, by po uwzględnieniu postulatu dotyczącego rozdysponowania rezerwy subwencji oświatowej w 2015 roku zabezpieczyć w niej 50 mln zł na rzecz powiatów i doposażyć funkcjonujące już pracownie w szkołach zawodowych.

Czytaj też: Rewolucja w systemie oświaty. Szkoły zawodowe wracają do łask

Wiceminister edukacji narodowej Przemysław Krzyżanowski przypomniał, że w regionalnych programach operacyjnych beneficjentami będą m.in. powiaty. Dostaną pieniądze na wyposażenie pracowni, a także doskonalenie pracy w szkołach zawodowych.

– Mogę dać przykład z województwa zachodniopomorskiego. Na szkolnictwo zawodowe z RPO przeznaczono tam 50 mln zł. Można więc powiedzieć, że postulat powiatów jest zrealizowany w jednym województwie zachodniopomorskim – podkreślił Krzyżanowski.

Całość czytaj w serwisie portalsamorzadowy.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.