Nauka astronomii: Warsztaty dla studentów i uczniów

0 0
Nauka astronomii: Warsztaty dla studentów i uczniów
Studenci będą także pierwszymi testerami teleskopu przed oficjalnym otwarciem obserwatorium. (Fot.: mat. pras.)

• W  piątek (18 marca) w Domu Pracy Twórczej „Chata Socjologa” na Otrycie ruszy tygodniowy obóz astronomiczny z udziałem studentów z Warszawy, Poznania, Torunia, Wrocławia i Krakowa.
• Organizatorzy - Klub Otrycki i Deloitte - mają nadzieję, że dzięki takim zajęciom uczestnicy pokochają nauki ścisłe i postanowią z nimi związać swoją przyszłość.

Studenci wykorzystają infrastrukturę Obserwatorium Astronomicznego na Otrycie (896 m n.p.m.). Będzie to druga część projektu edukacyjnego wspieranego przez Deloitte w ramach akcji #ImpactThatMatters.

W pierwszej udział wzięło 75 uczniów z okolicznych szkół. Każda z grup uczestniczyła w lekcjach astronomii, uzupełniających program nauki fizyki i przyrody. Uczniom zaoferowano zarówno wykłady, jak i nocną obserwację nieba, podczas której po raz pierwszy wykorzystano zaawansowany technicznie teleskop zakupiony specjalnie na potrzeby obserwatorium.

Astronomia w praktyce

– Lekcje w terenie to urozmaicenie szkolnej codzienności. Dzieci spędziły noc w Chacie i uczestniczyły w wieczornej pogadance poświęconej astronomii. Mogły dzięki niej dowiedzieć się o wpływie światła na ziemski ekosystem, a także nauczyć się rozpoznawać gwiazdy widoczne na bieszczadzkim niebie – mówi Magdalena Kołodziejczyk, prezes stowarzyszenia Klub Otrycki.

– Pokazy w Chacie Socjologa pomagają zrozumieć, co dzieje się na niebie, a także zaobserwować niezwykłe zjawiska, takie jak światło zodiakalne - delikatną poświatę, którą widać jedynie z miejsc nieskażonych cywilizacją. Mam nadzieję, że dzięki takim zajęciom dzieci pokochają nauki ścisłe i postanowią z nimi związać swoją przyszłość – mówi Barbara Czyżowicz-Lorek, koordynator projektu z Deloitte.

Teraz coś dla studentów

W piątek, 18 marca Otryt powita nieco dojrzalszych pasjonatów astronomii. Piętnastu studentów astronomii, fizyki i kierunków pokrewnych przyjedzie na tygodniowy obóz naukowy. W Bieszczady wyruszą z pięciu ośrodków akademickich: Warszawy, Poznania, Torunia, Wrocławia i Krakowa. Pod okiem astronoma samodzielnie skorzystają z obserwatorium, by zbierać dane do prowadzonych badań naukowych. Teleskop będzie do ich dyspozycji każdego wieczoru, tak by mogli pogłębiać wiedzę wedle własnych potrzeb. Studenci będą także pierwszymi testerami teleskopu, przed oficjalnym otwarciem obserwatorium w maju 2016 roku.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.