Nauka angielskiego. Polska wysoko w światowym rankingu

Jak wynika z najnowszego raportu EF EPI, Polska znajduje się na 11. pozycji wśród 80 krajów z całego świata.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nauka angielskiego. Polska wysoko w światowym rankingu

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

13 lis 2017 14:21


• W czołówce krajów z najlepszym angielskim pozostaje Holandia i kraje skandynawskie - wynika z raportu EF EPI.

• Najsłabiej z tym językiem w Europie radzą sobie m.in. takie kraje jak Włochy czy Turcja, a na całym świecie  Irak i Laos.

• Raport wykazał również, że biegłość językowa nastolatków i uczniów szkół wyższych w Polsce jest na dobrym poziomie w porównaniu do europejskich rówieśników.

W tym roku Polska spadła o jedno miejsce w rankingu, plasując się tym samym na 11. pozycji, ze średnim wynikiem 62,07. Mimo spadku w rankingu, wynik ten jest wyższy niż w ubiegłym roku, co oznacza, że Polacy wciąż rozwijają się językowo, jednak inne kraje robią to w szybszym tempie.

Dobra znajomość języka angielskiego w Polsce ma swoje odzwierciedlenie również w poszczególnych rejonach Polski. W międzynarodowym raporcie EF EPI przebadano siedem polskich miast: Wrocław, Warszawę, Kraków, Poznań, Gdańsk, Łódź i Bydgoszcz. Liderem pozostaje Warszawa z wynikiem powyżej średniej krajowej testu, jednak to Bydgoszcz jest miastem z zauważalną poprawą wyników znajomości języka angielskiego.

- Przeciętnie Polacy uczą się języka angielskiego przez 12 lat, czyli mniej więcej tyle, ile trwa okres pomiędzy pierwszą klasą szkoły podstawowej a ostatnią klasą szkoły średniej. Najlepiej posługują się językiem angielskim ludzie młodzi, w przedziale wiekowym 18-20 lat – mówi Sylwia Rogalska, country manager EF Polska.

Wysoką biegłością językową mogą pochwalić się także studenci oraz osoby do 30. roku życia, które zakończyły już edukację. Pod względem płci w Polsce to kobiety o wiele lepiej od mężczyzn znają język angielski, co jest trendem utrzymującym się w całej Europie.

Polscy uczniowie uczą się systematycznie angielskiego

Dodatkiem do tegorocznej edycji EF EPI jest EF English Proficiency Index for Schools. Zbadał on nabywanie umiejętności językowych przez uczniów szkół średnich i wyższych z 26 krajów. Raport stwierdza, że szybki wzrost biegłości językowej obserwowany jest w wieku 13-14 lat oraz 18-19 lat.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

mariano 2017-11-17 15:33:36

18-19 lat jest wzrost, bo do matury się przygotowują, albo do wyjazdu do pracy. Ja chodzę do wsc cr w wawce i masa ludzi, którzy się tam doszkalają, to totalnie są przygotowania do matury. Z resztą chyba nawet mają specjalne zajęcia, zeby się do tego przygotować