Nauczyciele kolegiów nie dostaną świadczeń kompensacyjnych?

Senat odrzucił w piątek projekt nowelizacji ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych rozszerzający grono uprawionych do tego świadczenia o nauczycieli uczących w kolegiach nauczycielskich i kolegiach języków obcych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nauczyciele kolegiów nie dostaną świadczeń kompensacyjnych?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

10 sty 2014 17:31


Za odrzuceniem projektu głosowało 62 senatorów, 25 - było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Odrzucenie projektu oznacza zakończenie postępowania w tej sprawie.

Projekt nowelizacji przygotowali senatorowie z Komisji Nauki, Edukacji i Sportu. Jak mówił w imieniu autorów projektu senator Kazimierz Wiatr (PiS), idea proponowanego rozwiązania zrodziła się po sygnałach od nauczycieli z kolegiów. Część kolegiów jest obecnie przekształcana i włączana do uczelni, część zaś jest likwidowana. Wiatr zaznaczył, że projekt napisano z myślą o nauczycielach z zamykanych placówek.

Czytaj też:  Kompensówki dla większego grona nauczycieli?

Większość senatorów z Komisji Ustawodawczej, Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz komisji edukacji opowiedziała się jednak za odrzuceniem projektu. W czwartek podczas debaty nad projektem wyjaśniając tę decyzję senator Mieczysław Augustyn (PO) przypomniał m.in., że przesłanką do wprowadzenia nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, było uznanie, że praca nauczycieli w szkołach z dziećmi i młodzieżą ma charakter pracy w trudnych warunkach. Według niego, nie może mieć ona zastosowania w przypadku nauczycieli z kolegiów. "Nie wytrzymuje w konfrontacji z realiami pracy w kolegiach" - ocenił. Za odrzuceniem projektu było też Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Zgodnie z obowiązującą od 2009 r. ustawą o świadczeniach kompensacyjnych, świadczenie takie może być przyznawane nauczycielom, którzy osiągnęli 30-letni staż pracy, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej. Wiek uprawniający do świadczenia ma wzrastać w latach 2014-2032 począwszy od 55. roku życia, aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Świadczenia kompensacyjne przysługują nauczycielom pracującym w szkołach, przedszkolach, placówkach kształcenia ustawicznego, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii i specjalnych ośrodkach wychowawczych.

Wysokość nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego jest taka sama jak emerytury pomostowej. Według MEN, średnia wysokość świadczenia kompensacyjnego w pierwszym półroczu 2013 r. wynosiła 1950 zł brutto.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.