Nauczyciele będą walczyć o przywileje

0 0
Nauczyciele będą walczyć o przywileje

Co prawda nie mogą w 2014 r. liczyć na podwyżki, ale nie muszą się martwić o miejsca pracy – jak zapewnia MEN tych ma być więcej. Przed nauczycielami kolejny rok walki o zmiany w Karcie nauczyciela.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna" odstąpiono od radykalnego pomysłu zniesienia Karty nauczyciela i zastąpienie jej kontraktami pomiędzy szkołami a nauczycielami, wciąż jednak nauczyciele i związki zawodowe sprzeciwiają się proponowanym zmianom. Najmniej kontrowersji budzą propozycje zmian w wypłacaniu dodatków dla nauczycieli. Dodatek wiejski miałby nadal wynosić 10 proc., ale byłby naliczany od kwoty bazowej określanej w ustawie budżetowej. Natomiast nauczyciele mieszkający w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców nie mogliby liczyć na dodatek mieszkaniowy.

Rządowa nowelizacja zakłada również skrócenie do 47 dni urlopu wypoczynkowego nauczycieli. Zmiany objęłyby również urlop dla podratowania zdrowia. Obecnie można go wziąć po 7 latach pracy, natomiast rząd proponuje urlop po 20 latach pracy na okres jednego roku. Rządowa propozycja zakłada również modyfikację samego trybu postępowania dyscyplinarnego wobec nauczycieli - informuje „DGP".

Niestety z informacji „DGP" wynika, że w budżecie na 2014 r. rząd nie przewidział wzrostu pensji pedagogów. Jeśli chodzi o miejsca pracy dla nauczycieli to przyszły rok zapowiada się lepiej. Dzięki wprowadzeniu obowiązkowej nauki dla połowy rocznika sześciolatków, od 1 września 2014 r. ma pojawić się 18 tys. nowych miejsc pracy dla nauczycieli.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.