Nauczyciele będą walczyć o przywileje

Co prawda nie mogą w 2014 r. liczyć na podwyżki, ale nie muszą się martwić o miejsca pracy – jak zapewnia MEN tych ma być więcej. Przed nauczycielami kolejny rok walki o zmiany w Karcie nauczyciela.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nauczyciele będą walczyć o przywileje

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/ Dziennik Gazeta Prawna

15 sty 2014 9:49


Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna" odstąpiono od radykalnego pomysłu zniesienia Karty nauczyciela i zastąpienie jej kontraktami pomiędzy szkołami a nauczycielami, wciąż jednak nauczyciele i związki zawodowe sprzeciwiają się proponowanym zmianom. Najmniej kontrowersji budzą propozycje zmian w wypłacaniu dodatków dla nauczycieli. Dodatek wiejski miałby nadal wynosić 10 proc., ale byłby naliczany od kwoty bazowej określanej w ustawie budżetowej. Natomiast nauczyciele mieszkający w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców nie mogliby liczyć na dodatek mieszkaniowy.

Rządowa nowelizacja zakłada również skrócenie do 47 dni urlopu wypoczynkowego nauczycieli. Zmiany objęłyby również urlop dla podratowania zdrowia. Obecnie można go wziąć po 7 latach pracy, natomiast rząd proponuje urlop po 20 latach pracy na okres jednego roku. Rządowa propozycja zakłada również modyfikację samego trybu postępowania dyscyplinarnego wobec nauczycieli - informuje „DGP".

Niestety z informacji „DGP" wynika, że w budżecie na 2014 r. rząd nie przewidział wzrostu pensji pedagogów. Jeśli chodzi o miejsca pracy dla nauczycieli to przyszły rok zapowiada się lepiej. Dzięki wprowadzeniu obowiązkowej nauki dla połowy rocznika sześciolatków, od 1 września 2014 r. ma pojawić się 18 tys. nowych miejsc pracy dla nauczycieli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.