Na te studia w Gdańsku jest najwięcej chętnych

- Psychologia i kryminologia z ponad 10 kandydatami na jedno miejsce - to hity tegorocznej rekrutacji na Uniwersytet Gdański. Na Politechnice Gdańskiej najpopularniejsze okazały się geodezja i kartografia oraz inżynieria materiałowa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na te studia w Gdańsku jest najwięcej chętnych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

23 lip 2014 10:40


Wprawdzie rekrutacja na UG nie jest jeszcze zakończona, ale skończył się już nabór na większość zazwyczaj bardzo popularnych studiów na tej uczelni.

Ze wstępnego podsumowania przygotowanego przez rzecznik prasową UG Beatę Czechowską-Derkacz wynika, że najwięcej, bo ponad 10 kandydatów na jedno miejsce, odnotowano w tym roku na kierunkach: psychologia oraz kryminologia. Tuż za nimi uplasowały się: skandynawistyka (9,56 kandydata na miejsce), bezpieczeństwo narodowe (7,95), filologia angielska (7,26), neurobiopsychologia (6,84), iberystyka (6,46), sinologia (5,78) oraz zarządzanie instytucjami artystycznymi (specjalność menadżerska - 5,71).

Psychologia od wielu lat cieszy się na UG dużą popularnością, natomiast kryminologia jest nowym kierunkiem - wprowadzonym przed rokiem. W pierwszym - ubiegłorocznym naborze - pobiła ona wszelkie rekordy popularności ostatnich lat na UG: o jedno miejsce starały się wówczas aż 44 osoby.

Czytaj też: Na te kierunki nigdy nie brakuje chętnych

Zdaniem Czechowskiej-Derkacz ubiegłoroczny sukces kryminologia zawdzięczała m.in. efektowi nowości. "Ale i w tym roku liczba kandydatów na miejsce byłaby dużo większa, gdyby nie fakt, że zwiększyliśmy z 50 do 90 osób limit przyjęć na ten kierunek" - wyjaśniła rzecznik.

W nadchodzącym roku akademickim UG zaplanował przyjęcie ponad 18 tys. nowych studentów: ponad 11 tys. na studia stacjonarne oraz 7 tys. na niestacjonarne.

Kandydaci mieli do wyboru ponad 200 specjalności w ramach 69 kierunków, w tym aż dziewięciu nowych. Wśród nowości znalazły się m.in. bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna, biologia medyczna, ichtiologia morska, wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej oraz cztery kierunki (trzy ścisłe oraz jeden dotyczący prawa w UE), na których nauka prowadzona będzie po angielsku.

Jak wyjaśniła rzecznik UG, uruchomienie tak wielu nowych kierunków miało służyć poszerzeniu oferty uczelni i zwiększeniu jej konkurencyjności w dobie niżu demograficznego. Rzecznik zaznaczyła, że nowa oferta została przygotowana po konsultacjach z pracodawcami, tak by absolwenci byli przygotowani do wykonywania specjalistycznych zadań stawianych przez firmy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Andrzej Czarnecki 2014-07-28 14:29:47

Potwierdzam, Psychologia w zarządzaniu cieszy się ogromną popularnością w naszej uczelni. Równie dobrze odbierany jest przez abiturientów kierunek Marketing i komunikacja społeczna, a także Transport i spedycja. Więcej informacji o kierunkach na WSB w Gdańsku (i nie tylko) dostępnych jest na: wsb.pl/studenci/studia-ii-stopnia/sciezka-ze-studiami-podyplomowymi/kierunki-i-specjalnosci-2st-podyplomowe?destination=kierunki-i-specjalnosci-2st-podyplomowe W razie dodatkowych pytań jestem do Waszej dyspozycji. Pozdrawiam, Andrzej Czarnecki Online Ekspert WSB II stopnia