Na studia historyczne bez historii?

Kandydaci na studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim nie muszą obowiązkowo zdawać matury z historii. Dwanaście innych z największych wydziałów historycznych w Polsce także zrezygnowało z tego wymogu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na studia historyczne bez historii?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Dziennik Polski

9 lip 2014 10:00


Aby dostać się na Wydział Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, wystarczy wynik egzaminu np. z języka polskiego, filozofii lub geografii. Jeżeli jednak wybór maturzysty padnie na historię, jest ona punktowana podwójnie - donosi "Dziennik Polski".

Władze UJ tłumaczą, że u nich i tak 95 proc. kandydatów legitymuje się takim egzaminem. Twierdzą, że uczelnia go jednak nie wymaga w trosce o osoby, które już po skończeniu szkoły poczuły, że chcą studiować historię.

Na Uniwersytecie Pedagogicznym wystarczy mieć maturę z języka polskiego. "Chętnie bym przyjęła tylko 15 prawdziwych pasjonatów, ale sytuacja jest taka, że jeżeli te pięć pozostałych osób zrezygnuje, to zamkną nam kierunek" - przyznaje prof. Bożena Popiołek, dyrektor Instytutu Historii UP.

"To pójście na łatwiznę i efekt ciągłego obniżania poziomu szkolnictwa wyższego. Nasze uniwersytety będą zajmowały coraz niższe miejsca w światowych rankingach" - zauważa Grzegorz Surdy z Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.