Na Śląsku rusza dualny system kształcenia. Uczniowie fach zdobędą u pracodawców

0 0
Na Śląsku rusza dualny system kształcenia. Uczniowie fach zdobędą u pracodawców
fot. fotolia

Połowę czasu nauki uczniowie zasadniczych szkół zawodowych będą spędzać w szkole, drugą połowę u pracodawców - to założenia projektu zaprezentowanego w czwartek (13 listopada) przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach.

Założenia Śląskiego Programu Powszechnych Praktyk "Dualna Klasa" zostały w czwartek (13 listopada) zaprezentowane m.in. pracodawcom i dyrektorom szkół na konferencji "Pakt na Rzecz Efektywnego Kształcenia Zawodowego w Województwie Śląskim".

"Dualny system kształcenia zakłada, że uczeń połowę czasu nauki będzie spędzał w szkole natomiast drugą połowę w zakładzie pracy, gdzie będzie niejako pracownikiem na pół etatu" - powiedział PAP rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach Robert Żurek.

Nauka w zasadniczej szkole zawodowej trwa trzy lata. Przez ten czas uczniowie będą jednocześnie uczyć się w szkole oraz uczestniczyć w praktykach u przedsiębiorców. Pracodawca, który zdecyduje się na udział w projekcie będzie za pośrednictwem WUP otrzymywał pieniądze dla ucznia.

"Chcielibyśmy, żeby te pieniądze były na poziomie 500-600 zł w pierwszej klasie" - dodał Żurek.

Czytaj też: Młodzi nie chcą wybierać szkół zawodowych. Jak to zmienić i wypełnić lukę na rynku pracy?

Według pomysłodawców pracodawca "zyska dużo", gdyż nie będzie ponosił kosztów utrzymania ucznia i wykształci sobie pracownika "od podstaw". "Po ukończeniu szkoły zawodowej wyszkolony absolwent będzie mógł od razu podjąć pracę jako bardzo dobrze wykwalifikowany pracownik" - powiedział Żurek.

Wdrażanie projektu poprzedzi analiza śląskiego rynku pracy.

"Jeśli pracodawcy zgłoszą, że za dwa-trzy lata będą potrzebowali pracowników w konkretnym zawodzie a także, że chętnie tych młodych ludzi do niego przyuczą, wówczas skontaktujemy ich ze szkołami, które będą skłonne otwierać klasy w tych kierunkach" - poinformował rzecznik WUP i dodał, że u pracodawcy, który zgłosi, że będzie potrzebował 50 ślusarzy, pojawi się taka sama liczba uczniów, którą będzie kształcił w tym zawodzie.

Czytaj też: Kluzik-Rostkowska: Szkolnictwo zawodowe ma sens tylko wtedy, gdy jest skorelowane z rynkiem pracy

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.