Na naukę nigdy nie jest za późno

0 0
Na naukę nigdy nie jest za późno

Dłuższe kształcenie otwiera możliwości wydłużenia wieku aktywności zawodowej. To także szansa na czerpanie satysfakcji z tego, co robimy - takie wnioski przedstawia monsterpolska.

Coraz popularniejsze w Polsce i na świecie hasło 3L – Life Long Learning, czyli koncepcja uczenia się przez całe życie, może sprawić, że zwiększy się aktywność zawodowa wszystkich grup wiekowych, w tym osób starszych.

Opierając się na badaniach monsterpolska można wnioskować, że największe zdolności przyswajania wiedzy posiadamy w okolicach 20. roku życia. Wraz z upływem czasu maleją, co wcale nie oznacza, że osoby w wieku dojrzałym nie są w stanie nauczyć się niczego nowego – wymaga to po prostu nieco więcej czasu i energii.

Ciągłe kształcenie, oprócz oczywistych korzyści w postaci większych szans na rynku pracy, stałego poszerzania swoich kompetencji oraz umiejętności i związanych z tym wyższych zarobków, daje nam również szansę na uniknięcie chorób wieku podeszłego, takich jak Alzheimer czy Parkinson.

W szerszym aspekcie edukacja społeczeństwa to klucz do silnej gospodarki, dlatego też państwo powinno dbać o odpowiedni poziom wykształcenia obywateli, niezależnie od ich wieku.

Koncepcja Life Long Learning pojawiła się już na początku XX wieku, lecz ukształtowała się dopiero w latach 70. dzięki UNESCO. Natomiast weszła w życie latach 90.

Na czym polega? Na podniesieniu rangi uczenia się, zwiększeniu inwestycji w naukę, zatrudnieniu doradców edukacyjnych oraz podwyższeniu poziomu dostępu do informacji edukacyjnej.

Według Ministerstwa Edukacji Narodowej, główną ideą, która przyświeca twórcom tej koncepcji, jest zapewnienie odpowiednich możliwości zdobycia wykształcenia wszystkim - bez względu na wiek.

– To bardzo ważne, ponieważ niektóre grupy wiekowe czują się wykluczone i dyskryminowane na rynku pracy, a dzięki idei 3L jest szansa na zmianę sposobu myślenia nie tylko pracodawców, ale również samych pracowników – komentuje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Według danych Komisji Europejskiej, wskaźnik zatrudnienia osób w przedziale wiekowym od 55 do 64 lat w UE wynosił w 2010 roku nieco ponad 46 proc., zaś w Polsce – około 34 proc - przytacza monsterpolska.

Przyczyna niewielkiego poziomu zatrudnienia osób około 60. roku życia leży nie tylko po stronie pracodawców, lecz także pracowników. Ci pierwsi nie doceniają doświadczenia, które posiadają osoby starsze – bardziej obawiają się ich mniejszej elastyczności, braku chęci i zdolności do przyswajania nowej wiedzy, wolnego tempa pracy i chorób.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.