MPiPS chce ułatwień dla studentów w zakładaniu firmy

Szef MPiPS Władysław Kosiniak-Kamysz do 2014 r. chciałby wdrożyć ofertę dla studentów ostatniego roku studiów umożliwiającą im, dzięki niskooprocentowanemu kredytowi, założenie działalności gospodarczej; projekty miałyby być rekomendowane przez kadrę uczelni wyższej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MPiPS chce ułatwień dla studentów w zakładaniu firmy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 mar 2013 9:34


Minister pracy wziął udział w konferencji pt: "Polski rynek pracy oczami ludzi młodych", organizowanej przez Forum Związków Zawodowych oraz Fundację im. Friedricha Eberta.

Kosiniak-Kamysz powiedział, że do 2014 r. chciałby wdrożyć rozwiązania skierowane do studentów ostatniego roku studiów. Mogliby oni wziąć nisko oprocentowany, w części umarzalny kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego lub - w przypadku mniejszych projektów - otrzymać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

- Już na tym ostatnim etapie edukacji, przed wizytą w pośredniaku, warto wejść na rynek pracy - powiedział minister.

Wyjaśnił, że pomoc mógłby uzyskać student, który przedstawi dobry biznes plan potwierdzony np. przez profesora uczelni, na której studiuje. Jak mówił, chodzi tu o społeczną odpowiedzialność uczelni wyższych.

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że na ostatnim posiedzeniu unijnych ministrów ds. pracy i zatrudnienia podjęto decyzję ws. pakietu "Gwarancje dla młodych", który ma na celu skuteczniejszą walkę z bezrobociem wśród młodzieży.

Szef resortu zaznaczył, że rozwiązania pakietu oznaczają m.in., że państwowe służby zatrudnienia danego kraju w ciągu czterech miesięcy od chwili utraty pracy albo ukończenia szkoły powinny skierować młodą osobę na staż, szkolenie, przyznać jej dotację na otwarcie działalności gospodarczej lub przedstawić ofertę pracy.

Minister pracy powiedział, że jest zwolennikiem rozszerzenia do 30. roku życia wieku osób, które miałby być objęte pakietem (unijna propozycja zakłada, że pomoc objęłaby osoby poniżej 25. roku życia).

- Długość czasu poświęconego na naukę w ostatnich 20 latach zwiększyła się o dwa lata - to wzrost bardzo dynamiczny - mówił.

Minister podkreślił też, że w urzędach pracy potrzebni są doradcy, którzy pokierują ścieżką zawodową młodej osoby.

- Zaprojektują jej ścieżkę zawodową, doradzą w zakresie uzupełnienia umiejętności zawodowych, stażu lub uzyskaniu dotacji, jeśli osoba ma dobry biznes plan - powiedział.

Pod koniec lutego unijni ministrowie pracy poparli przedstawione w zeszłym roku przez Komisję Europejską zalecenia, zawarte w pakiecie "Gwarancje dla młodych", który ma na celu skuteczniejszą walkę z bezrobociem wśród młodzieży. Kraje UE powinny wdrożyć systemy, gwarantujące osobom poniżej 25. roku życia dobrą ofertę pracy, możliwość dalszej edukacji albo szkolenia zawodowego w ciągu czterech miesięcy od chwili utraty pracy albo ukończenia szkoły.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.