MOOCne jest nauczanie online na świecie. A Polska?

E-learning kojarzy się z nauką przez internet. MOOC to jego najprężniej działający segment. Jak wykorzystać internet do nauki?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MOOCne jest nauczanie online na świecie. A Polska?

PODZIEL SIĘ


Autor: Rafał Tomański

26 lut 2014 10:45


E-learning powstał w latach 60. Jego pomysłodawcami byli profesorowie z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda. Z początku taki komputerowy nauczyciel działał jak typowy belfer. Miał za zadanie włożyć do głowy swoich uczniów jak najwięcej informacji, ale nie za bardzo było z nim jak nawiązać kontakt. Gdy technologia poszła do przodu i pojawiły się nowe możliwości komunikacji na żywo między użytkownikami internetu, zaczęto wykorzystywać je do nowych metod nauki. Powstała technika wspólnego nauczania wspomaganego przez komputery CSCL (Computer Supported Collaborative Learning). Okazało się, że można uczyć się wspólnie z ludźmi z całego świata, mając do dyspozycji o wiele więcej bodźców do poszerzania horyzontów niż w tradycyjnej szkole. Wirtualne kursy pozwalają dotrzeć do dalekich terenów, do których trudno dotrzeć, dają także poczucie bezpieczeństwa, ponieważ w sieci nie można paść ofiarą tradycyjnej fali w szkole. Niestety mogą także stworzyć osoby nieprzystosowane do interakcji społecznych i taki zarzut najczęściej pojawia się w krytyce wirtualnych kursów. Ale wciąż na e-learningu można wiele zarobić.

Najnowszy trend zdalnego nauczania

Najwięcej możliwości daje obecnie trend nazywany MOOC. To angielski akronim oznaczający dosłownie Massive Online Open Courses czyli otwarte kursy online dostępne dla szerokiego grona odbiorców. W takim trybie można uczyć się na 33 najlepszych uczelniach świata, m.in. Princeton, Columbia czy Duke. Narzędzie do budowania własnego cyklu szkoleniowego oferuje też Google. Wyniki mówią same za siebie - edX projekt z Harvardu i Massachusetts Institute of Technology przyciągnął 370 tys. kursantów. Coursera ma prawie 3 mln użytkowników i rośnie w imponującym tempie. Na pierwszy wykład przygotowany przez Udacity zapisało się 150 tys. chętnych, obecnie jej twórcy spodziewają się pół miliona studentów. I to wszystko w 2012 r. Nauczanie w trybie MOOC pokazało swój ogromny potencjał.

Jak to wygląda w Polsce?

2013 r. przyniósł dalszy rozwój trendu. Wojciech Skalski, country manager Zadane.pl komentuje: - Ubiegły rok był bardzo udany dla społecznościowych platform edukacyjnych z grupy Brainly. W skali globalnej udało nam się podwoić liczbę odwiedzających, osiągając 22 mln unikalnych użytkowników miesięcznie. Rok 2014 rozpoczęliśmy uruchomieniem nowych portali w 6 wersjach językowych: anglojęzycznej (brainly.com), tajskiej (brainly-thailand.com), indyjskiej (brainly.in), indonezyjskiej (brainly.com.id), rumuńskiej (brainly.ro) i włoskiej (brainly.it). Tym samym podwoiliśmy liczbę wersji językowych i potwierdziliśmy globalny zasięg Brainly. Na polskim rynku Zadane.pl przekroczyło 5,5 mln unikalnych użytkowników w skali miesiąca.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.