Mogliby mieć pracę, ale młodzi nie chcą być rzemieślnikami

0 0
Mogliby mieć pracę, ale młodzi nie chcą być rzemieślnikami
Fot. Thomas Berg/Flickr lic. CC BY-SA 2.0

– Rzemiosło jest w bardzo trudnej sytuacji. Od dziesiątek lat kształcimy w systemie dualnym. Po trzech latach nauki większość uczniów może liczyć na pracę – mówi Michał Wójcik, dyrektor Izby Rzemieślniczej MSP w Katowicach.

W ostatnich sześciu latach liczba młodocianych, którzy zdecydowali się kształcić w jakimś fachu, bardzo spadła. Jak wynika z danych Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości, w 2008 r. 361 osób zdecydowało się zostać blacharzem samochodowym, a w 2014 r. tylko 116.

Podobnie jest z mechanikami pojazdów samochodowych. Siedem lat temu 1353 młodych podjęło edukację w tym zawodzie, a w ubiegłym roku – jedynie 824. Jeśli chodzi o piekarzy, to w 2008 r. 658 osób chciało kształcić się w tym fachu, w 2014 r. na naukę zawodu zdecydowało się jedynie 266 młodych.

Zdaniem prof. Jana Klimka, wiceprezesa Związku Rzemiosła Polskiego, obecnie profesje rzemieślnicze odchodzą w niebyt, bo mistrzowie nie mają swoich następców. Tak jest w przypadku zegarmistrza.

Z tego rodzaju problemem nie muszą borykać się Niemcy, którzy stosują dualny system nauczania. Aż 70 proc. niemieckich uczniów wybiera kształcenie w szkołach zawodowych, ponieważ wiedzą, że w trakcie nauki zdobędą potrzebną wiedzę i umiejętności. Ponadto istnieją duże szanse na kontynuację pracy w zakładzie, w którym odbywali praktyki.

– Absolwent po skończeniu szkoły w systemie dualnym jest fachowcem i partnerem w rozmowach z pracodawcą. To jest właśnie ten aspekt, którego brakuje w polskim szkolnictwie – ocenia Liliana Swoboda, dyrektor katowickiego oddziału firmy doradztwa personalnego People.

Zawodówki z przyszłością

System dualny istnieje również w Polsce, ale nie jest to ten, który w swoim programie mają zawodówki. System dualny to praktyka w zakładach pracy, a nie na warsztatach w szkole.

– Rzemiosło jest dzisiaj w bardzo trudnej sytuacji. Od dziesiątek lat kształcimy w systemie dualnym. Po trzech latach nauki większość uczniów może liczyć na pracę – mówi Michał Wójcik, dyrektor Izby Rzemieślniczej MSP w Katowicach.

Według ostatnich badań przeprowadzonych w całej Polsce ponad 90 proc. absolwentów rzemieślniczej nauki zawodu znajduje pracę, w tym ponad 60 proc. u pracodawców, u których odbywali szkolenia.

Młody, wybierając system edukacji rzemieślniczej, w okresie nauki otrzymuje pensję, która wynosi 4 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale w pierwszym roku nauki, 5 proc. podczas drugiego roku oraz 6 proc. w trakcie trzeciego roku.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.