MNiSW podsumował 100 dni pracy. Jakie działania i priorytety?

0 0
MNiSW podsumował 100 dni pracy. Jakie działania i priorytety?
Wicepremier podsumowując 100 dni w MNiSW zaznaczył, że wystarczyły one na "zainicjowaniu pewnych działań i określeniu priorytetów" (fot.nauka.gov.pl)

• Minister nauki i szkolnictwa wyższego podsumował 100 dni pracy resortu.
• Wicepremier zaznaczył, że 100 dni wystarczyło na "zainicjowanie pewnych działań i określeniu priorytetów".
• Bilans otwarcia ma też swoje cienie.


Projekt ustawy o innowacyjności oraz rozpoczęcie prac nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym, to jedne z najważniejszych efektów pierwszych 100 dni pracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - poinformował w Krakowie wicepremier szef resortu Jarosław Gowin.

W Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet w Krakowie Gowin podsumował pierwszy okresu pracy ministerstwa pod jego kierownictwem. Jak zapowiedział, zwieńczeniem prac legislacyjnych w tym zakresie będzie Narodowy Kongres Nauki, zaplanowany na jesień przyszłego roku w jednym z wiodących ośrodków akademickich.

"Potrzebujemy takiego namysłu i takiego spotkania się wszystkich środowisk naukowych, uniwersyteckich i akademickich" - zaznaczył wicepremier.

Jak dodał, Narodowy Kongres Nauki będzie zwieńczeniem szerokich konsultacji dotyczących nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. "W jego trakcie zaprezentujemy wypracowane wspólnie drogą oddolnego dialogu szczegółowe założenia, a być może nawet proponowany kształt tej nowej ustawy" - zapowiedział szef resortu nauki. Według niego nowe przepisy powinny wejść w życie w latach 2018/2019.

Czytaj też: MNiSW chce wesprzeć humanistykę

Gowin zaznaczył, że inspiracją dla niego były rozwiązania przyjęte przez Danię w latach 90. ub. w. "Tam wspólnie wybrano jedną strategię - rządy się zmieniają, ale strategia zostaje taka sama. Chciałbym, żeby przynajmniej w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego tego typu kultura polityczna zapanowała także w Polsce" - dodał minister. Zadeklarował, że do dialogu nad nowym kształtem ustawy zostaną zaproszeni przedstawiciele wszystkich partii i środowisk politycznych reprezentowanych w Sejmie.

Wicepremier podsumowując 100 dni w MNiSW zaznaczył, że wystarczyły one na "zainicjowaniu pewnych działań i określeniu priorytetów". Podziękował swoim poprzednikom na tym stanowisku określając się, "spadkobiercą ich dorobku". "Doceniam wszystko to, co pozytywnego wydarzyło się w świecie szkolnictwa wyższego i nauki w ciągu ostatnich 25 lat i będę kontynuował wszystkie osiągnięcia moich poprzedniczek i poprzedników" - zadeklarował.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.