MNiSW podsumował 100 dni pracy. Jakie działania i priorytety?

• Minister nauki i szkolnictwa wyższego podsumował 100 dni pracy resortu.
• Wicepremier zaznaczył, że 100 dni wystarczyło na "zainicjowanie pewnych działań i określeniu priorytetów".
• Bilans otwarcia ma też swoje cienie.


REKLAMA


Puls HR Puls HR

MNiSW podsumował 100 dni pracy. Jakie działania i priorytety?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

4 mar 2016 12:08


Projekt ustawy o innowacyjności oraz rozpoczęcie prac nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym, to jedne z najważniejszych efektów pierwszych 100 dni pracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - poinformował w Krakowie wicepremier szef resortu Jarosław Gowin.

W Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet w Krakowie Gowin podsumował pierwszy okresu pracy ministerstwa pod jego kierownictwem. Jak zapowiedział, zwieńczeniem prac legislacyjnych w tym zakresie będzie Narodowy Kongres Nauki, zaplanowany na jesień przyszłego roku w jednym z wiodących ośrodków akademickich.

"Potrzebujemy takiego namysłu i takiego spotkania się wszystkich środowisk naukowych, uniwersyteckich i akademickich" - zaznaczył wicepremier.

Jak dodał, Narodowy Kongres Nauki będzie zwieńczeniem szerokich konsultacji dotyczących nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. "W jego trakcie zaprezentujemy wypracowane wspólnie drogą oddolnego dialogu szczegółowe założenia, a być może nawet proponowany kształt tej nowej ustawy" - zapowiedział szef resortu nauki. Według niego nowe przepisy powinny wejść w życie w latach 2018/2019.

Czytaj też: MNiSW chce wesprzeć humanistykę

Gowin zaznaczył, że inspiracją dla niego były rozwiązania przyjęte przez Danię w latach 90. ub. w. "Tam wspólnie wybrano jedną strategię - rządy się zmieniają, ale strategia zostaje taka sama. Chciałbym, żeby przynajmniej w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego tego typu kultura polityczna zapanowała także w Polsce" - dodał minister. Zadeklarował, że do dialogu nad nowym kształtem ustawy zostaną zaproszeni przedstawiciele wszystkich partii i środowisk politycznych reprezentowanych w Sejmie.

Wicepremier podsumowując 100 dni w MNiSW zaznaczył, że wystarczyły one na "zainicjowaniu pewnych działań i określeniu priorytetów". Podziękował swoim poprzednikom na tym stanowisku określając się, "spadkobiercą ich dorobku". "Doceniam wszystko to, co pozytywnego wydarzyło się w świecie szkolnictwa wyższego i nauki w ciągu ostatnich 25 lat i będę kontynuował wszystkie osiągnięcia moich poprzedniczek i poprzedników" - zadeklarował.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.