Mniej chętnych na studia zaoczne i wieczorowe

0 0

Pomimo niżu demograficznego Uniwersytet Warszawski nie ma problemu z zapełnieniem dostępnych miejsc. Po pierwszej turze rekrutacji tylko na 10 stacjonarnych kierunkach licencjackich ruszyła kolejna runda zapisów.

Uczelnia oczekuje, że jak co roku będzie miała ok. 30 tys. kandydatów. Najwięcej chętnych jest na ekonomię i prawo, a w przeliczeniu na miejsce - na lingwistykę stosowaną i sinologię.

Spodziewamy się, że ze względu na niż demograficzny na studiach niestacjonarnych, czyli zaocznych i wieczorowych, może być mniej chętnych. Natomiast na studiach stacjonarnych mamy wielu chętnych, do tej pory zapisało się 21 tys. osób. Nie planujemy zamykania żadnych kierunków. Uruchomiliśmy drugie tury rekrutacji, ale tylko na 10 kierunkach. To jest na przykład nauczanie języka niemieckiego, nauczanie języka francuskiego, ochrona środowiska - wyjaśnia Olga Basik z biura prasowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Basik podkreśla, że co roku uniwersytet ma ok. 30 tys. kandydatów i w tym roku ich łączna liczba, pomimo niżu demograficznego, będzie zbliżona. Wyniki pierwszej tury rekrutacji zostały ogłoszone 11 lipca. Najwięcej kandydatów aplikowało na ekonomię, prawo oraz finanse, rachunkowość i ubezpieczenia. Jak zauważa Basik, te kierunki co roku są wśród najbardziej obleganych.

W przeliczeniu na miejsce najbardziej zacięta walka o indeks była jednak wśród kandydatów na lingwistykę stosowaną (22 osoby na miejsce) i sinologię (19 osób na miejsce). Pełne wyniki rekrutacji będą znane dopiero w październiku, bo cały czas trwa nabór na studia II stopnia (magisterskie) i studia niestacjonarne.

‒ Mamy dwa nowe kierunki i zapełniliśmy już na nie miejsca. To jest historia i kultura Żydów na studiach stacjonarnych oraz wczesne nauczanie języka angielskiego na pedagogice - dodaje Basik. Zapowiada też: ‒ W przyszłym roku nie będą już pobierane opłaty za drugi kierunek. Uniwersytet Warszawski zrezygnował z odpłatności za drugi kierunek. Zrezygnował też z odpłatności za przekroczenie punktów ECTS.

Do tej pory studenci, którzy zapisali się na więcej zajęć niż wymagane minimum (czyli otrzymali więcej punktów w europejskim systemie ECTS), musieli się liczyć z opłatami za ponadprogramowe punkty. Studentom przysługiwał jedynie niewielki margines dodatkowych punktów za darmo. Wymagała tego znowelizowana w 2011 r. ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym. Ten sam akt wprowadzał też odpłatność za drugi kierunek studiów.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.