Mniej biurokracji i system menedżerski. Szykują się zmiany na uczelniach

- System zarządzania uczelniami to będzie jedno z ważniejszych rozstrzygnięć, które musimy w przyszłości podjąć. Pytanie, czy nadal decydujemy się na ultrademokratyczny model wyboru rektora, czy warto rozważyć przejście na model menadżerski. We wszystkich wiodących uczelniach świata obowiązuje model menadżerski zarządzania - powiedział Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego w Krakowie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mniej biurokracji i system menedżerski. Szykują się zmiany na uczelniach

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

25 kwi 2016 17:42


W poniedziałek (25 kwietnia) w Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie minister Gowin spotkał się z przedstawicielami uczelni i świata nauki na konferencji dotyczącej biurokracji. - Mamy do czynienia z koszmarną hydrą i to z taką, do której sami się dokładamy - powiedział podczas wydarzenia prof. Andrzej Białas, prezes Polskiej Akademii Umiejętności. - Wszyscy musimy jakoś próbować tę lawinę biurokracji rozładować albo zatrzymać. Oczywiście najwięcej może pan minister, bo jak wiadomo: duży może więcej - dodał.

Minister Gowin zapowiedział, że chce już od 1 października zlikwidować niepotrzebne sprawozdania i biurokrację. - Te tony papieru, to będzie oszczędność nie tylko dla lasów, ale przede wszystkim dla być może najcenniejszego kapitału, jakim dysponuje Polska: tym kapitałem są umysły polskich uczonych. Trzeba ich odciążyć od zadań biurokratycznych, po to, by mogli skoncentrować się na tym, co jest ich misją, czyli na kształceniu następnych pokoleń, formacji polskich przyszłych elit i uprawianiu nauki - mówił Gowin.

Przypomnijmy, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) pracuje nad nowelizacją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Jej projekt jest już gotowy i skonsultowany, a minister Gowin ma nadzieję, że na początku maja trafi do Sejmu.

Szczuplejsze Krajowe Ramy Kwalifikacji

Jak zapowiedział minister, zmieni się formuła działania Komisji Akredytacyjnej. - Eksperci PKA mają być nie kontrolerami, tylko mentorami, którzy pomagają uczelniom podnosić poziom edukacji na jak najwyższy szczyt, aż do szczebla doskonałości - mówił Gowin. - Radykalnemu odchudzeniu ulegną Krajowe Ramy Kwalifikacji, coś, co było do tej pory przekleństwem - zapowiedział.

Minister podkreślił, że nie jest możliwe całkowite zniesienie krajowych ram kwalifikacji, bo ich stosowanie jest wymogiem UE, bez nich polscy studenci nie mogliby uczestniczyć w programie Erasmus, a polscy naukowcy mieliby dużo bardziej ograniczone możliwości udziału w międzynarodowych grantach. - Zachowując Krajowe Ramy Kwalifikacji chcemy nadać im racjonalny kształt. Dzisiejsza dyskusja w PAU wskazuje na to, że ten kierunek zmian cieszy się pełną aprobatą środowiska akademickiego - podkreślił Gowin.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.