Młodzi z Gdańska będą rozwijać swoje talenty

0 0
Młodzi z Gdańska będą rozwijać swoje talenty
Program „Zdolni z Pomorza” zakłada m.in. udział w obozach naukowych i opiekę mentorów, w tym pracowników szkół wyższych (fot. Fotolia)

• Uzdolnieni w przedmiotach ścisłych uczniowie gdańskich podstawówek i gimnazjów mogą wziąć udział w programie, który ma rozwinąć ich talenty.
• Program „Zdolni z Pomorza” zakłada m.in. udział w obozach naukowych i opiekę mentorów, w tym pracowników szkół wyższych.

Jak poinformowała PAP Olimpia Schneider z referatu prasowego gdańskiego magistratu, o udział w programie mogą starać się przejawiający wybitne zdolności z matematyki, fizyki lub informatyki aktualni uczniów klas szóstych szkół podstawowych oraz pierwszych i drugich klas gimnazjów.

Schneider wyjaśniła, że w ramach tegorocznej edycji programu przygotowano sto miejsc, a rekrutacja potrwa do 15 lipca.

Uczniom, którzy zakwalifikują się do programu, Regionalne Centrum Nauczania Kreatywnego (ma ono swoją siedzibę w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku) zaproponuje w nadchodzącym roku szkolnym m.in. cykl zajęć pozalekcyjnych, warsztatów rozwijających kreatywność, spotkań akademickich i obozów naukowych.

Kandydaci do udziału w programie będą musieli przejść badanie diagnostyczne, które wykona wskazana przez organizatorów Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Gdy badania zakończą się pomyślnie, uczniowie skierowani zostaną na zestaw testów, które zbadają ich uzdolnienia.

Jak wyjaśniła Schneider, taki test uzdolnień - poza wiedzą z przedmiotów ścisłych, sprawdzi także "jakość rozumowania i działania w sytuacjach nietypowych, dojrzałość i niestandardowość myślenia".

Na pewne ułatwienia w systemie rekrutacji mogą liczyć laureaci konkursów matematycznych, fizycznych lub informatycznych organizowanych przez kuratorów oświaty dla uczniów gimnazjów. "Tacy uczniowie nie będą musieli uczestniczyć w teście uzdolnień kierunkowych, uzyskują maksymalną liczbę punktów w rekrutacji i w konsekwencji będą przyjmowani do projektu w pierwszej kolejności" - powiedziała PAP Schneider.

Zobacz też: Great Place to Work: Mars, Volkswagen, Cisco, Microsoft w gronie europejskich laureatów

Szczegółowe informacje na temat rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej www.gdansk.pl.

Gdański program dla uczniów przejawiających zdolności w przedmiotach ścisłych, realizowany jest w ramach większego projektu - "Zdolni z Pomorza". Projekt ten finansowany jest ze środków Unii Europejskiej, a konkretnie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Samorząd województwa przeznaczył na ten cel około 32 mln zł.

Podobne programy realizowane były na terenie województwa już w minionych latach. Między 2007 a 2013 rokiem w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 oferowano zestaw różnorodnych zajęć dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych przejawiających wybitne zdolności w naukach ścisłych. Każdego roku w projekcie brało udział około 1,5 tysiąca uczniów z terenu województwa. Przez kolejne dwa lata program był kontynuowany ze środków samorządów. Rocznie korzystało z niego około tysiąca uczniów, z czego od 100 do 200 w samym Gdańsku.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.